PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Jízdenku koupíte v Praze i mobilem. Do dvou minut


23.11.2007

Nastoupíte-li v Praze do tramvaje nebo metra, nemusíte už s sebou mít klasickou jízdenku. Za hromadnou dopravu můžete ode dneška platit pomocí textových zpráv.

Cestující se už tak nemohou vymlouvat, že na nástupní zastávce neměli možnost koupit si lístek, protože tam chybí prodejní automat nebo není otevřená trafika. Mobilní jízdenka je vyjde na stejnou částku jako klasická papírová a dá se koupit v kteroukoli denní dobu.

"Vycházíme z předpokladu, že skoro každý z našich zákazníků má mobilní telefon," říká Jan Svoboda, ředitel marketingu a komunikace dopravního podniku. Podle jeho slov jsou mobilním signálem pokryté všechny pražské zastávky.

Nový systém má ale i nevýhody: jízdenku do mobilu dostanou cestující až dvě minuty po odeslání textové zprávy.

Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .

Projekt platí mobilní operátoři

Na novince se podílejí všichni tři čeští mobilní operátoři, kteří projekt téměř výhradně financují. Jakou částku ale budou z prodeje jedné jízdenky mít, říct nechtějí.

"Z pohledu operátorů to není charita, podobně jako dárcovské SMS. Dohodli jsme se tak, že jsou všechny strany spokojené," uvedl ředitel pro obsahové služby společnosti O2 Jan Karas s tím, že údaje o finančních podmínkách jsou obchodním tajemstvím.

Jisté je, že si lidé v Praze mohou koupit zatím jen přestupní jízdenku v ceně dvaceti korun, od nového roku je přijde SMS po zvýšení jízdného o šest korun dráž. Službu je zatím možné využívat pouze v pásmu P, tedy centrální Praze.

Přeposílání jízdenek neprojde

Dopravní podnik připravoval projekt víc než čtvrt roku a snažil se, aby vyvinul systém, který bude pro cestující co nejjednodušší. Na číslo 9020620 stačí pouze odeslat textovou zprávu ve tvaru DPT.

Na mobil jim pak přijde odpověď, která bude obsahovat dobu, po kterou mohou po Praze jezdit - a hlavně kód, podle něhož budou revizoři kontrolovat platnost jízdenky.

"Pokud má revizor jakoukoliv pochybnost o platnosti jízdenky, může poslat kontrolní SMS jak na svůj přístroj, tak na mobilní telefon cestujícího," říká šéf komunikace dopravního podniku Jan Svoboda. Zamezí se tak falšování nebo přeposílání textové jízdenky mezi různými lidmi.

SMS přijde až za dvě minuty

Pro cestující může být nepříjemná skutečnost, že do autobusu, tramvaje či přepravního prostoru metra mohou vstoupit teprve poté, co jim na telefon přijde potvrzení platby. To ale trvá dvě minuty, což může pro některé cestující znamenat nepříjemné zdržení.

Dopravce se časovou prodlevou jistí proti pasažérům, kteří by poslali zprávu teprve v okamžiku, kdy by zpozorovali revizora.

Průtahů způsobených novým systémem se obávali také kontroloři, kteří musejí při ověřování jízdenek vyťukávat kód do svých přenosných zařízení. Testovací provoz ale prokázal, že kontrola cestujících trvá zhruba stejně dlouho jako při běžném ověřování. Revizoři se tak nemusejí strachovat, že by kvůli menšímu počtu kontrolovaných přišli o část odměn, které dostávají za zadržené černé pasažéry.

Podle dopravce testovací provoz zatím neukázal žádné technické nedostatky, platnost textových zpráv šlo vždy ověřit. Kdyby se ale v praxi stalo, že služba nebude fungovat, může ji zákazník reklamovat.

Budoucnost? Kupóny přes internet

Svoboda upozorňuje, že jde o alternativní nabídku a stále budou v plném rozsahu platit standardní způsoby nákupu jízdenky. "Samozřejmě ale chceme, aby tato služba byla co nejpoužívanější, protože je vlastně i nejekologičtější," uvedl pro Aktuálně.cz.

Do budoucna plánuje dopravní podnik další možnosti pro zákazníky, jako například rodinné jízdné nebo nákup časových kupónů na internetu. "Zatím je příliš brzo o této službě hovořit. Budeme se ale snažit, aby byla opět co nejjednodušší, bez zbytečných registrací."

Koupit si časový kupón na internetu by mělo být možné už v průběhu příštího roku. Pilotní provoz SMS jízdného budou testovat i České dráhy a zájem o systém projevila také další města.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu