PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU
Elektronické sčítání hlasů v USA lze stále zneužít
19.4.2008
Zařízení, na kterých budou Američané v listopadu volit nového prezidenta, nejsou dostatečně zabezpečena proti napadení zvenčí. Vyplývá to z výsledků týmu pro kontrolu softwaru a technického vybavení využívaného při blížících se volbách k přijímání a sčítání hlasů.
„Opravováním menších chyb v systému e-hlasování by se dále nemělo ztrácet přespříliš času. Důležitě je nyní zajistit co nejlepší možnost kontroly sčítání hlasů a zabránit tak zmanipulování celých voleb,“ říká David Wagner, profesor Katedry počítačové vědy Kalifornské univerzity v Berkeley. Profesor Wagner byl členem týmu, který kontroloval elektronické hlasovací systémy v Kalifornii a objevil množství jejich nedostatků. Kalifornský tým testoval bezpečnost tří hlasovacích systémů, které jsou nejvíce používány ve většině členských států. To znamená, že by po úspěšném nabourání do systému mohly být zmanipulovány volby na celém území USA.
Mnoho lidí má jistě ještě v živé paměti nesrovnalosti ve sčítání hlasů na Floridě během prezidentských voleb, ve kterých těsně zvítězil George Bush nad Alem Gorem. Přesně z tohoto důvodu byly po roce 2000 do technického vybavení a ochrany proti zmanipulování hlasování investovány miliardy dolarů. Problémem ale je, že po vynaložení tak obrovských finančních prostředků nyní nezbývají peníze na přebudování celého systému.
Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .
Možností, jak zajistit bezpečnost hlasování, jsou papírové hlasovací lístky, které jsou zároveň s elektronickými systémy stále ještě používány například v Kalifornii. Výsledky dosažené sčítáním elektronického hlasování pak mohou být srovnány s počtem hlasů v papírové formě. Tento způsob hlasování, který umožňuje následnou kontrolu výsledků, ale funguje již jen ve třetině států. Ve zbývajících státech poté nemusí být vůbec zjištěno, že bylo sčítání hlasů infiltrováno zvenčí. David Wagner na RSA konferenci o bezpečnostních systémech v San Francisku k nastalé situaci řekl: „Bezpečnost není ta nejdůležitější věc. Podstatnější je zajištění možnosti kontroly sčítání hlasů.“
Akademičtí odborníci z této oblasti kritizují prodejce hlasovacích systémů (převážně jde o společnost Microsoft) za nevyřešení problémů, na které byly již dříve upozorňováni. Vzájemné spory zástupců Microsoftu a akademiků se snaží nyní urovnat dr. Hugh Thompson, který před dvěma lety našel způsob, jak zfalšovat výsledky hlasování. Nyní prohlásil, že se pokusí s pomocí prodejců hlasovacích systémů vylepšit jejich produkty a zajistit tak regulérní elektronické hlasování.
7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde: