PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU
Operátoři mají více sledovat hovory
23.4.2008
Mobilní operátoři by měli shromažďovat více informací o hovorech svých klientů. Umožnila by to poslanci přijatá novela, která operátorům nařizuje archivovat údaje o tom, kdo, kam a odkud volal včetně záznamů o nepřijatých hovorech. Opozice protestuje, že jde o špiclování.
Novela zákona o elektronických komunikacích je podle kritiků velkým zásahem do osobních svobod. "Není to tedy, přátelé, policejní stát?" dotázal se řečnicky stínový ministr průmyslu a obchodu Milan Urban (ČSSD) bezprostředně po hlasování, v němž vládní novela těsně uspěla až napodruhé. V prvním hlasování ji totiž kromě opozice nepodpořili ani zelení. Ve druhém už většina z přítomných poslanců této strany zvedla ruku pro spolu s ostatními koaličními zákonodárci. Sněmovna tak předlohu i proti vůli ČSSD a KSČM schválila. Nyní ji posoudí Senát.
Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .
Urban: Není to tedy, přátelé, policejní stát ?
Předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů Igor Němec vnímá navrhované shromažďování údajů jako problém. "Na druhou stranu jsem rád, že to sněmovna schválila v této verzi," uvedl. Připomněl, že novela vychází z evropské směrnice a shromažďování omezuje jen na minimální dobu.
"Rozšiřuje to tu současnou praxi nejen o neuskutečněné hovory, ale také o lokalizaci mobilních telefonů, tedy kdo, odkud, komu volal, musí být od této chvíle podle tohoto zákona sledováno, což je špiclování na druhou," řekl Urban novinářům. Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) ale zdůraznil, že novela promítá do českého práva nároky jedné z evropských směrnic. Jsou to podle něj právě sociální demokraté, kteří se často odvolávají na požadavky EU. Uvedl, že ČSSD obvykle říká, jak je hrdá na to, že republiku do unie přivedla.
Vzhůru do Evropy!
Podle Římana tak nyní vládě nezbylo nic jiného než splnit požadavky příslušné evropské směrnice. "Vy jste přivedli Českou republiku do spolku, který v tomto smyslu není žádný holubník. Ta pravidla jsou pevná," prohlásil ministr.
Urban si ale myslí, že kabinet měl dost času na to, aby dal Bruselu najevo, že v tomto bodě má výhrady. "Je to velký zásah do občanských svobod, do práv každého z nás," dodal poslanec. Od platnosti novely bude podle něj pohyb lidí v České republice "výrazně evidován". "Bude to vždy evidováno, pokud se pokusí spolu telefonovat," uvedl. Ve chvíli, kdy Urban v kuloárech hovořil s novináři a kritizoval vládu, šel kolem premiér Mirek Topolánek (ODS). "Vzhůru do Evropy, Milane Urbane," poznamenal ironicky směrem ke stínovému ministrovi.
Bublan: Neměl by to platit stát
Podle stínového ministra vnitra Františka Bublana (ČSSD) je hlavním nedostatkem novely to, že veškeré náhrady, které jsou s uchováváním dat spojeny, bude i nadále platit stát. Bezpečnostní výbor doporučil, aby sněmovna tuto povinnost přenesla na operátory. Sněmovna dnes ale tuto změnu, kterou prosazovala i nevládní organizace Iuridicum Remedium, odmítla. "Občané si ze svých daní platní vlastní sledování," uvedla Helena Svatošová z organizace, která se věnuje případům omezování lidských práv.
"Ve většině evropských zemí se o tyto platby buď stát dělí s mobilními operátory napůl, nebo dokonce to jde přímo za těmi operátory a stát to neplatí. My jim tady jdeme zbytečně vstříc a vynakládáme stamiliony na něco, co by ti operátoři stejně dělat museli," řekl Bublan novinářům. Ministerstvo vnitra podle něj za uchovávání dat operátorům platí zhruba 300 milionů korun ročně. Další desítky milionů prý za stejnou službu platí Bezpečnostní informační služba (BIS)
7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde: