Poplach: Zvířata i rostliny mizí čím dál rychleji
20.5.2008
Bonn - Z povrchu zemského nenávratně mizí rostliny a živočichové. Neuplyne měsíc, kdy by vědci nepřišli s varováním, že na Zemi drasticky klesá takzvaná biodiverzita.
Zatím poslední "výkřik" zazněl minulý týden z Londýna: tamní Zoologická společnost přišla s tvrzením, že během let 1970 až 2005 zmizela více než čtvrtina živočišných druhů.
Lidé podle ní každý rok zapříčiní vyhynutí jednoho procenta zvířat.
Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .
Seznam problémů, které s mizením druhů souvisí, je dlouhý.
Stejně tak i seznam kroků, jak poklesu biodiverzity zabránit. Zabývat by se jím měla velká mezinárodní konference o ohrožených druzích (Conference of Parties, COP), která začala v německém Bonnu.
Německý útok na biopiráty
"Rozvojové země právem považují za biopirátství, když si průmyslové státy nedovoleně přivlastňují zdroje genetického materiálu z pralesů a vyrábějí z nich léky, aniž by za to cokoliv platily," řekl minulý týden německý ministr životního prostředí Sigmar Gabriel.
Právě biopirátství má být jedním z témat, které chtějí Němci na setkání expertů ze 190 zemí otevřít.
Krom toho hodlají coby hostitelé na zúčastněné státy zatlačit, aby do ochrany ohrožených druhů nalily podstatně víc peněz.
Zachraňme sedm ekosystémů, vyzývají experti
Prioritou jsou zemědělství, pouště a polopouště, lesy a pralesy, voda na souši, ostrovní endemité, moře a oceány a horské oblasti
V Bonnu se scházejí státy, které podepsaly Úmluvu o biologické rozmanitosti, jednu z nejvýznamnějších mezinárodních dohod v oblasti životního prostředí.
Česko ji podepsalo v roce 1993, stejně jako takzvaný Cartagenský protokol o biologické bezpečnosti v roce 2000. Obě smlouvy ratifikovala většina zemí světa, s jednou důležitou výjimkou - Spojenými státy.
"Světové společenství stojí na rozcestí," varoval Gabriel.
"Buď se nám do roku 2010 podaří s ochranou biologické rozmanitosti výrazně pohnout kupředu, nebo světové veřejnosti dokážeme, že i když se 190 zemí - tedy skoro všechny státy světa - rozhodne podepsat jakousi dohodu, vlastně to vůbec nic neznamená," uvedl.
"A to přesto, že nejde o nic míň, než o přežití člověka na této planetě."
7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde: