OČISTNÉ PROCESY SÍLÍ - PLANETA ZEMĚ SE OČIŠŤUJE OD HRUBOVIBRAČNÍCH ENERGIÍ

Tání ledovců urychlí oteplování pevniny


12.6.2008

Washington - Pokud začne arktický led tát ještě rychleji než teď, nebudou lední medvědi a tuleni jediní, kdo to pocítí.

Nová vědecká studie citovaná agenturou Reuters naznačuje, že by tání ledovců mohlo ovlivňovat teploty i stovky kilometrů ve vnitrozemí.

Oteplení pevniny může znamenat oblevu v oblastech s dlouhodobě zmrzlou půdou, takzvaným permafrostem. To by mělo vážné dopady na ekosystémy a také na infrastrukturu jako například ropné plošiny a ropovody v Rusku, na Aljašce a v Kanadě.

Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .

Led mizí rekordním tempem

Během loňského roku arktické ledovce tály rekordně rychle. Ledová pokrývka se zmenšila podstatně více, než je roční průměr.

Další rekordní tání se předpovídá na letošní rok. Není ale jasné, zda nejde o začátek nějakého dlouhodobého trendu.

"Náš klimatický model ukazuje, že tak rozsáhlý úbytek ledu není nutně překvapením," řekl autor studie zveřejněné v magazínu Geophysical Research Letters David Lawrence z Národního centra pro atmosferický výzkum.

Méně odolný nový led

Tenký led, který se v Arktidě vytvoří během jednoho roku, taje mnohem rychleji než starší led.

Starší kry jsou silnější a obsahují méně soli než nově vytvořené vrstvy ledu, což znamená, že jsou schopné lépe přežít teplá období.

V Arktidě nyní tvoří led starší než dva roky zhruba třetinu veškeré ledové pokrývky. Před dvaceti lety to ale byly dvě třetiny.

V období rychlého úbytku ledu by podzimní teploty na severním pobřeží Ruska, Aljašky a Kanady mohly vzrůst až o 5 stupňů Celsia. Podzim je v této oblasti často nejteplejším obdobím.

Nebývale teplý podzim

Loňské teploty od srpna do října byly v západní části Arktidy nezvykle teplé. Konkrétně o více než dva stupně Celsia nad průměrem z let 1978 až 2006, což může znamenat propojení mezi zmenšujícím se mořským ledem a vyššími teplotami ve vnitrozemí.

Vědci zjistili, že pokud mořský led taje rychle, arktická pevnina se otepluje tři a půl krát rychleji, než se předpokládalo v klimatických modelech pro 21. století.

Oteplování je největší nad oceánem, ale modely ukazují, že se může rozšiřovat až stovky kilometrů do vnitrozemí.

Důsledky tání ledovců jsou podle vědců viditelné třeba v některých částech Aljašky. Když půda rozmrzne, povrch silnic praská, domy ztrácejí stabilitu a stromy se naklánějí.

"Pokud jde o Arktidu, je všechno propojené," říká Lawrence. "Když arktický led ustupuje a ustupuje velmi rychle, má to vliv na další části sytému, jako je zvyšování teplot nad pevninou. A zvyšující se teploty nad pevninou mohou také urychlit tání permafrostu, zejména permafrostu, který již tát začal."

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu