PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

10 milionů platebních karet


28.5.2008

Na každého Čecha již připadá jedna platební karta. Podle údajů karetní asociace MasterCard ke konci loňského roku finanční instituce vydaly v Česku přes deset milionů platebních karet. Z toho je 3,2 milionu karet kreditních a jejich počet se meziročně zvýšil o čtvrtinu. Do konce příštího roku by počet kreditních karet měl stoupnout až na pět milionů, tvrdí

generální ředitel MasterCard Europe pro Česko, Slovensko a Ukrajinu Ján Čarný.

Údaje podle Čarného zahrnují jak karty vydané bankami, tak i splátkovými společnostmi. Podle údajů Sdružení pro bankovní karty, jehož členem nejsou všichni vydavatelé karet, bylo ke konci loňského roku vydáno 8,62 milionu karet, z toho 1,2 milionu kreditních. "Řada karet není ovšem aktivních, podle mého odhadu tak polovina," uvedl dnes Čarný.

Kreditní karty Češi podle posledního průzkumu MasterCard využívají především na nákupy elektroniky, potravin a zboží běžné spotřeby. Lidé si kreditní karty pořizují především jako finanční rezervu pro případ nouze.

Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .

Většina účastníků průzkumu splácí úvěr na kartě v pravidelných měsíčních splátkách. Pouze 13 procent lidí splácí nepravidelně, zatímco v roce 2006 to byla čtvrtina z nich. Nejčastěji se výše splátek pohybuje kolem 5000 korun.

Kreditní karty jsou na rozdíl od debetních platebních karet, kterých je na trhu většina, v podstatě úvěrovým produktem. Nejsou vázány na konkrétní bankovní účet. Útraty zaplacené kartou lze splatit v rámci předem stanoveného období bezúročně. Většinou se toto období pohybuje kolem 50 dnů a podle společnosti MasterCard toto období využívá třetina držitelů kreditek. Řada bank kartu nabízí bezplatně.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu