PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Stárnutí populace způsobí, že za své zdraví zaplatíme víc


23.6.2008

Pokud budou chtít dnešní třicátníci nebo čtyřicátníci stejně kvalitní zdravotní péči i v budoucnu, budou si muset za své zdraví připlatit více než dnes.

Vyplývá to ze Zprávy o stavu, vývoji a výhledu zdravotnictví, na které se podíleli experti parlamentních stran s výjimkou ČSSD.

Češi budou podle studie, která má být podkladem pro změny systému zdravotnictví, v příštích letech rychle stárnout. To znamená jediné: Čím dál méně lidí v aktivním věku bude platit zdravotní péči pro čím dál víc seniorů.

Pokud se financování zdravotnictví nezmění, tak na něj během několika desítek let nebudou peníze. Přesto, že loni leželo na účtech zdravotních pojišťoven 27 miliard.

"Stárnutí v průběžně nastaveném systému financování může vyvolat pnutí spočívající v tenčících se zdrojích a narůstajících výdajích," varuje zpráva, kterou zpracoval koordinátor kulatého stolu pro financování zdravotnictví Ondřej Mátl.

Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .

Zvýší se poplatky?

Už jen na politicích bude záležet, jestli vyřadí část péče hrazené z pojištění a umožní připojištění, zvýší poplatky ve zdravotnictví nebo si risknou zvýšit povinné zdravotní pojištění.

Poslední řešení ale zpráva nedoporučuje. "Systém financování zdravotnictví v ČR založený na zdanění práce dosahuje maxima svého potenciálu a další zvyšování daňové zátěže by mohlo vést k snížení konkurenceschopnosti české ekonomiky," píše se ve zprávě.

Experti také varují před tím, aby zdravotnictví stejně jako v minulých letech zachraňoval stát, který platí pojistné za děti, důchodce nebo nezaměstnané. Česko se rychle zadlužuje a nebude v příštích letech na miliardové dotace mít.

Autoři zprávy si uvědomují, že Čechy, kteří jsou zvyklí na velmi nízké výdaje za zdraví, nebude lehké k vyšší spoluúčasti přesvědčit. »Lidé si představují, že když už si platí zdravotní pojištění, tak za ně zdravotnictví všechno vyřeší. Tuto představu je třeba zvrátit,« myslí si Mátl.

Ve zprávě dokonce navrhl, kde by mohli Češi ušetřit peníze. "Utrácíme jedenapůlnásobně více za tabák, alkohol a narkotika. Tady existuje prostor pro posílení výdajů na zdraví," píše se ve zprávě o českém zdravotnictví.

Velké strany chtějí budoucí nedostatek peněz ve zdravotním systému řešit rozdílně. "Peníze navíc, které bude zdravotnictví v budoucnu potřebovat, musí přijít ze soukromých zdrojů. Postupně, a tak, aby neohrozily solidární financování potřebné zdravotní péče," říká náměstek ministra zdravotnictví Pavel Hroboň.

Se zvyšováním spoluúčasti ale počítá Julínek (ODS) až poté, co se přestanou ve zdravotnictví ztrácet miliardy korun. "Chceme nejprve lépe využít peníze, které jsou v systému veřejného zdravotního pojištění, až pak můžeme uvažovat o osekávání hrazené péče," dodává Hroboň.

Sociální demokraté naopak chtějí, aby zdravotní pojištění dál dotovala vláda.

Zvýší stát platby?

"Stát by měl zvýšit platby za děti, důchodce a nezaměstnané. Kdyby to nestačilo, měli bychom uvažovat o zvýšení povinného pojistného," říká stínový ministr zdravotnictví David Rath. I ČSSD ale připouští za určitých okolností zvýšení spoluúčasti. "Pokud se ukáže, že nějaký druh zdravotní péče není účinný, tak na ní může být i spoluúčast," připouští Rath.

Kromě financování budou muset politici řešit další téma: kvalitu zdravotní péče o dlouhodobě nemocné starší pacienty. "V investicích na péči o tyto seniory ve srovnání s jinými evropskými zeměmi zaostáváme. Do důchodu budou postupně přicházet aktivnější senioři a budou kvalitnější péči vyžadovat. Náklady na péči o seniory se budou zvyšovat," předvídá koordinátor kulatého stolu Ondřej Mátl.

ČSSD stojí stranou

Zatímco péče o dlouhodobě nemocné je v Česku podfinancovaná, o děti se starají čeští lékaři téměř vzorově. "V oblasti péče o zdraví dětské populace patří Česko mezi přední země světa. To se odráží v ukazatelích dětské úmrtnosti," píše se ve zprávě o českém zdravotnictví.

Česko má dnes například menší kojeneckou úmrtnost než Německo, Rakousko, Nizozemsko, Dánsko nebo Švýcarsko.

Češi považují své zdravotnictví na jedné straně za kvalitní a dostupné, na druhé straně je podle nich docela zkorumpované. Čtyřicet procent lidí zná podle zprávy o zdravotnictví někoho, kdo chtěl nebo musel dát zdravotníkům úplatek.

Kulatého stolu k budoucnosti financování českého zdravotnictví, který vznikl před rokem, se neúčastní ČSSD. Koordinátor Ondřej Mátl dnes vyzve sociální demokraty, aby se k němu dostavili. Skoro jistě ale neuspěje.

"Strany by měly hledat konsenzus v parlamentu. Ne v poradním sboru ministra Julínka," vysvětluje Rath.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu