PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Vězni se budou ´čipovat jako psi´


13.1.2008

Vláda plánuje, že se pod kůži tisíců recidivistů začnou implantovat “strojem čitelné” mikročipy. Čipování je součástí plánu, v rámci kterého se má rozšířit elektronické značení, které by pomohlo vytvořit více volných míst v britských věznicích.

Trápí je bezpečnost současného systému značení a přeplněné věznice. Ministerstvo spravedlnosti proto prověřuje používání satelitní a radiofrekvenční technologie pro monitorování věznů.

Místo v náramku, který vězni nosí zabudovaný v pásku okolo kotníku, se miniaturní čipy pomocí chirurgického zákroku vloží pod kůži výtržníků “v domácím vězení”, aby bylo možné sledovat dodržování zákazu vycházení. Čipy s radiofrekvenční technologií (RFID), dlouhé jako dvě zrnka rýže, jsou skenovatelné a mohou přenášet osobní údaje o jejich nositelích, včetně identity, adresy a záznamu o přestupku.

Podobné čipy, přezdívané odpůrci také “spychips” (“slídilové”), se již běžně ve světě používají pro sledování psů, koček, dobytka, zavazadel na letišti, ale zatím není znám případ jejich využívání při sledování delikventů v domácím vězení. Čipy se považují za metodu, která by mohla pomoci udržet pořádek ve vězení.

Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .

Vysoce postavený úředník Ministerstva spravedlnosti 12. ledna potvrdil, že chtějí zajít ještě dál a rozšíří geografický dosah čipových implantátů pomocí připojení k satelitnímu systému, který pracuje na systému jako sledování kradených aut. “Vyložili jsme na stůl všechny možnosti a tohle je ta, kterou chceme dál rozvíjet,” potvrdil zdroj.

Postup je v souladu s návrhem Kena Jonese, prezidenta britského policejního prezidia (Acpo), podle kterého by elektronické čipy měly být implantovány usvědčeným pedofilům a sexuálním násilníkům, aby bylo možné je snadněji vysledovat. Technologie GPS je vnímána jako vhodná metoda monitorování delikventů, pomocí které bychom jim mohli zabránit vstupovat do “zakázaných” zón jako základní školy.

“Tuto technologii chceme použít už několik let, protože se jeví jako rozumné řešení problémů, kterým v této oblasti čelíme,” prohlásil vysoce postavený úředním ministerstva. “Zvážili jsme to a znova se k tomu vrátili. Zabývali se praktickými záležitostmi a etikou. Když se ale podíváte na budoucnost vězeňství – nadešel čas tuto metodu využít.”

Vláda byla nucená přezkoumat politiku vynášení rozsudků a hrozící přeplnění národních věznic poté, co vězeňská populace prudce vzrostla z 60 000 v roce 1997 na 80 000 dnes. V praxi to znamená, že počet delikventů zadržovaných v policejních celách vzrostl za minulý rok třináctkrát, přičemž policejní stanice v roce 2007 ubytovaly 60 000 výtržníků, o 4 617 víc než v roce předchozím. Velká Británie má největší počet vězňů na hlavu v Západní Evropě a vláda plánuje vytvořit dalších 20 000 míst za 3,8 miliard liber. A to včetně třech nových obrovských “supervěznic”, které postaví v příštích šesti letech.

Více než 17 000 jednotlivců, včetně kriminálníků a podezdřelých propuštěných na kauci, jsou dvacet čtyři hodin denně hlídáni elektronickým monitorovacím systémem. Zákaz vycházení je nutí zůstat doma až 12 hodin denně. Oficiální statistiky ale ukazují, že až 2 000 výtržníků ročně se monitoringu vymaní zfalšováním náramku nebo jeho stržením. Počet porušení domácího vězení vzrostl z 11 435 v roce 2005 na 43 843 v roce 2006 – tedy o 283 procent. Navíc monitorovací systém, který se spoléhá na mobilní telefony, může selhat, pokud se přeruší síť.

Pilotní program satelitního monitoringu delikventů v ceně miliard liber byl minulý rok odložen po vydání zprávy, podle které mnoho výtržníků kotníkový náramek se sledovacím čipem jednoduše zahodilo. Projekt “věznice bez mříží” také selhal, pokud se sledované osoby dostaly do stínu vysokých budov.

The Independent zjistil, že ministři vyhodnocují přínos převratné moderní technologie, která by vpodstatě znemožnila jednotlivci čip z těla odstranit.

Čipy, vpravené do paže pomocí hypodermické jehly, se skládají z vyztužené skleněné kapsle, která v sobě skrývá čip, měděné antény a “kondenzátoru”, který přenáší data uložená na čipu, pokud elektromagnetická čtečka vydá signál.

Podrobnosti o takto dramatickém způsobu zpřísnění kontroly britských vězňů vyvolaly rozzlobenou reakci pracovníků, kteří pracují s lidmi v podmíněčném trstu, a skupin chránících lidská práva. Shami Chakrabarti, ředitel organizace Liberty, prohlásil: “Pokud Ministerstvo vnitra nerozumí, proč je implantace čipů horší než kotníkový náramek, pak nepotřebují právníka v oblasti lidských práv; potřebují udělat bypass, který by jim zavedl selský rozum.”

“Podobné ponížení vězňů nepomůže jejich nápravě a nepřispěje k naší bezpečnosti, protože někdo určitě najde způsob, jak tuto novou technologii obejít.”

Harry Fletcher, tajemník Národní asociace pracovníků s podmínečně trestanými, řekl, že návrh by neulehčil život členům asociace a ponížil by její klienty. “Slyšel jsem o tomto návhu, ale myslíme si, že systém je dobrý takový, jaký je teď. Pokud budeme vědět, kde se právě nachází například pedofil, neznamená to, že víme, co právě dělá,” dodal.

“Je to hloupá myšlenka, která se čas od času z ministerstva ozve. Značkování lidí pomocí čipů stejným způsobem, jako to děláme s domácími mazlíčky, není cesta vpřed. Pokud budeme s lidmi zacházet jako s kusy masa, tak to podle mě není vylepšení systému.”

VeriChip Corp, lídr na trhu ve Spojených státech, jehož mateřská společnost prodává čipy pro značkování zvířat už více než deset let, prodala na celém světě 7 000 mikročipů RFID. Z toho 2 000 bylo implantováno lidem. Společnost tvrdí, že provedla více než 5 000 instalací produktu VeriChip, a to ve zdravotnictví, z bezpečnostních důvodů, čip také používají některé vládní isntituce a průmyslový trh. Používají se ale také pro ověřování totožnosti VIP členů v nočních klubech, kde jejich nositelům umožňují automatický vstup a odečítají cenu nápojů z předplaceného účtu.

Možné zhodnocení technologie v bristském vězeňství bylo poprvé zmíněno před 18 měsíci, když Ken Jones navrhl implantovat čipy sexuálním delikventům. Implantáty by se sledovaly pomocí satelitu. Úřady by tak mohly vyčlenit “zóny” včetně škol, dětských hřišť a domovů obětí, kam by násilníci nemohli vstoupit.

“Pokud můžeme sledovat auta, proč bychom nemohli sledovat lidi?” prohlásil Ken Jones. “Mohli bychom implantovat čipy těm nejnebezpečnějších sexuálním delikventů, kteří by byli ochotní podrobit se sledování.”

Argument pro: “Sledujeme auta, proč ne lidi?”

Vláda zápasí, aby byla schopná uhlídat tisíce hříšníků v domácím vězení a trápí ji přeplněnost věznic, které hrozí přetečením. Zabudování čipů nabízí řešení, které zákaz vycházení uhlídá daleko spolehlivěji. Navíc se nabízí možnost udržet sexuální násilníky mimo “zakázané oblasti”. “Pokud můžeme sledovat auta, proč bychom nemohli sledovat lidi?” prohlásil Ken Jones, prezident britského plicejního prezidia (Acpo).

Zaměstnanci argumentují, že čipy usnadní úřadům práci vynucování soudních nařízení – výtržníci budou nuceni zůstat během zákazu vycházení doma. Navíc pokud to bude třeba, kdykoliv bude možné ověřit osobní údaje dotyčného.

Čipy budou účinné také při udržování pořádku ve věznicích. Ve Spojených státech takto sledují pohyb gangů uvnitř věznic.

Také delikventi by dávali přednost čipu, o který se nemusí starat, místo nešikovného pásku, který obepíná kotník.

Argument proti: “My můžeme být další”

Doborní pracovníci ve vězeňství ale upozorňují, že současný systém je účinný na 95 procent. Není prokázáno, že technologie RFID bude účinnější. Naopak je daleko více invazivní a přenáší více informací o svém hostiteli. Kritici zařízení přezdívají také “spychip” (“slídil”) a varují, že by mohl přenášet i data o pohybu ostatních lidí, aniž by o tom věděli.

Expert na ochranu spotřebitelů, Liz McIntyrová, tvrdí, že její kolega již dokázal čip “naklonovat”. “Narazí do očipované osoby a napojí se na signál čipu během několika sekund,” prohlásila.

Jedna společnost vyvíjí čipy, které budou vibrovat. Tak by mohly do svého hostitele vysílat elektrošoky, přenášet zprávy, dokonce fungovat jako mikrofon a přenášet zvuk. “Někteří lidé tyto sporné věci a futuristické noční můry neberou v úvahu, protože si myslí, že se to týká jenom vrahů, kriminálníků a sexuálních delikventů,” tvrdí McIntyrová. “My můžeme být další.”

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu