PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU
Lisabonská smlouva je nový imperialismus, varuje eStat
31.10.2008
Opakovat úspěch irské nadace Libertas, která významně přispěla k tomu, že Irové odmítli Lisabonskou smlouvu. Takový je v Česku cíl neziskové společnosti eStat.cz, jejíž členové mají politicky blízko k ODS.
Právníci eStatu smlouvu přečetli a poslancům i senátorům rozdali seznam novinek, které členským zemím přinese.
Právě sněmovna a senát by měly po 10. listopadu rozhodnout, jestli Češi smlouvu přijmou, anebo budou vedle Irů jediným evropským národem, který ji odmítne.
Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .
Nové pravomoci Bruselu
"Smlouvá má své pozitivní stránky, ty negativní však převažují," shrnuje zkoumání dokumentu, který v Lisabonu schválily hlavy všech členských zemí EU, expert eStatu Dalibor Veřmiřovský. Na veřejnost vstoupil v roce 2006, kdy v pozici náměstka rušil ministerstvo informatiky.
Smlouva podle něj nepřípustně rozšiřuje pravomoci Evropské komise a omezuje tak suverenitu členských států. Dosud měla komise na starost dohled nad společným trhem, napříště bude moci mluvit členským státům do sociální politiky včetně výplaty důchodů, do sazby nepřímých daní, energetiky a zahraniční politiky.
Češi už například nebudou smět jednat o zrušení víz, jaké letos domluvili se Spojenými státy.
Vznikne dokonce evropská policie, která bude smět zasahovat na území všech členských států. Bude k ruce evropskému žalobci, který může stíhat občany jednotlivých zemí bez toho, aniž by své kroky konzultoval s jejich úřady.
"Fakticky jde o návrat imperialismu velkých evropských zemí. Jen se prosazuje jinými prostředky," míní Veřmiřovský.
Čtyři, bez kterých to nejde
O Evropě totiž budou rozhodovat země, které získají kontrolu nad bruselskými úřady. Ty budou vydávat směrnice a rozhodnutí, které bude schvalovat evropská rada. V ní má sice zastoupení každá země, v celkem 220 oblastech se však bude rozhodovat tzv. kvalifikovanou většinou. Třeba i pro stanovení jednotné sazby nepřímých daní bude stačit, že se dohodne 15 zemí, které čítají 65 procent evropského obyvatelstva.
Tři ze čtyř velkých zemí (Německo, Francie, Itálie a Velká Británie) tak mohou kdykoli zablokovat jakékoli záměry Evropské komise. Naopak jim stačí sehnat podporu jedenácti libovolně malých států, aby prosadily, co potřebují.
"Vzorový postup jsme viděli při nedávném zasedání zemí eurozóny, kde francouzský prezident prosadil bankovní garance. Evropská rada pak byla postavena před hotovou věc," upozorňuje Veřmířovský.
Dračí paragraf
Lisabonská smlouva rozšiřuje počet oblastí, kde stačí kvalifikovaná většina o třetinu proti stavu, který platí po přijetí smlouvy z Nice.
Přitom obsahuje klíčový paragraf 48, který svým sedmým odstavcem radě umožňuje, aby dále zvětšovala počet oblastí, kde rozhoduje Brusel a kde rozhoduje kvalifikovanou většinou. K tomuto rozšíření nadále nebude třeba, aby je schválily parlamenty či občané jednotlivých členských států, jako tomu bylo dosud.
Právě tento paragraf vzbudil obavy Irů, že někdy v budoucnosti komise zruší jejich neutralitu a například liberalizuje potraty.
"Sedmý odstavec je dračím vejcem, který Evropské unii umožní, aby se z nadnárodního uskupení změnila na superstát," tvrdí Veřmiřovský.
Hlavní námitky eStátu.cz proti Lisabonské smlouvě
Komplikuje právo Unie
Integruje nejen ekonomicky, ale také sociálně
Unie bude rozhodovat o zahraniční politice, například o vízech
Členské státy nebudou mít komisaře v každé komisi
Státy ztratí kontrolu nad sazbami nepřímých daní
Brusel bude regulovat řadu nových oblastí, například energetiku
Oslabuje pozici států s menšinovým názorem
Unie bude moci rozšiřovat své pravomoci bez souhlasu členských států
7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde: