PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Norská vláda omylem zveřejnila rodná čísla občanů


17.9.2008

Norské ministerstvo financí má co vysvětlovat. V uplynulých dnech zveřejnilo pravidelnou zprávu o výši ročních příjmů a daňových platbách ekonomicky aktivních Norů. Tyto údaje jsou v zemi obecně přístupné. Do systému se ale vloudila chybička a úřad spolu s těmito údaji zveřejnil i rodná čísla všech těchto občanů.

"Je to nanejvýš vážný a politováníhodný případ," prohlásila ministryně financí Kristin Halvorsenová a předvolala si šéfa daňového úřadu Sveina Kristensena "na kobereček".

Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .

Ministerstvo se již daňovým plátcům omluvilo, odborníci však upozorňují, že dopad tohoto pochybení z hlediska hospodářské kriminality může být nedozírný.

Chyba se dotkne milionů Norů

Daňový úřad jako obvykle rozeslal nejdůležitějším médiím v zemi CD-ROM s údaji o příjmech a daních 3,9 milionu Norů, aby z nich mohla zpracovat oblíbenou zprávu o tom, jak si který politik nebo celebrita za uplynulý rok polepšili, respektive pohoršili.

V Norsku je totiž ze zákona výše ročních příjmů a daní každého občana veřejně přístupná. Každý se může podívat, kolik nahlásil ke zdanění jeho kolega, tchyně, učitel, premiér nebo i celebrity, jako například herečka Liv Ullmannová.

Do předaných údajů se ale vloudila "malá chybička" - nebyla z nich vymazána rodná čísla příslušných osob. Když se to zjistilo, zaslal Kristensen všem adresátům výzvu, aby údaje nepoužívali a nosiče obratem vrátili, to už ale bylo málo platné.

Dat se mohou zmocnit zločinci

Nikdo nedokáže zaručit, že se údaje nedostanou do rukou organizovaného zločinu. Díky znalosti jména a k němu příslušejícího rodného čísla mohou být nyní napadány bankovní účty, pojištění, počítačové systémy obecně i systém identifikace osob.

"Je to největší skandál s ochranou osobnosti v dosavadních dějinách Norska," prohlásil opoziční politik, bývalý ministr Lars Sponheim. Jeho legálně přiznaný roční příjem za rok 2007 je 656 985 norských korun (asi 1,891 milionu Kč), napsala agentura DPA.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu