PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Počítače v srpnu nejvíce ohrožoval trojský kůň vykrádající účty uživatelů


11.9.2008

Trojský kůň označovaný jako Win32/PSW.OnLineGames je v srpnu nejčastěji odhalovanou hrozbou v celosvětovém měřítku. V Česku však do první desítky nepronikl, a lokální žebříčky tak stále ovládá agresivní nevyžádaná reklama.

Statistika pro Českou republiku přinesla v srpnu na prvním místě opět rodinu agresivního adware Win32/Adware.Virtumonde (5,13 %). Ve srovnání s červnovými více než osmi, a červencovými sedmi procenty, úspěšnost této hrozby po dlouhé době v ČR klesá.

Letní posilující trend potvrdil v červenci adware Win32/Toolbar.MyWebSearch, který skončil druhý a šířil se na úrovni 4,08 % ze všech detekcí. Infiltrace se tak vrátila na své pozice ze zimních měsíců. Jedná se o poměrně neškodný adware, který instaluje přídavnou vyhledávací lištu do internetového prohlížeče a veškeré vyhledávání následně směřuje přes webovou stránku shodnou se svým názvem.

Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .

Třetí srpnovou příčku obsadila směs malware infiltrací označovaná jako Win32/Statik. Zbytek první desítky se v srpnu poměrně vyrovnal kolem hladiny rozšířenosti na úrovni dvou procent.

Situace ve světě

Jednička mezi infiltracemi ve světě, Win32/PSW.OnLineGames, tedy rodina trojských koní vykrádající údaje uživatelů online her, stále posiluje. V srpnu překonala již 16 % a je stále nejčastěji detekovanou infiltrací na světě. Vyplývá to z aktuálních výsledů statistického systému ESET ThreatSense.Net.

Agresivita tvůrců této hrozby je varováním pro všechny uživatele, kteří využívají služeb nejrůznějších online aplikací, ať už jde o virtuální světy typu Second Life či herně zaměřené servery jako World of Warcraft. Ztráta přihlašovacích údajů, jejich následné obchodování (i na serverech jako eBay) a zneužití je již běžné.

Na druhé místo světových statistik se v srpnu vrátila skupina infiltrací INF/Autorun (3,74 %), využívající automatického spouštění vložených médií (CD, DVD), které načtením pozměněného souboru autorun.inf automaticky infikují počítač. Třetí a čtvrté místo obsadily klasické adware aplikace Win32/Adware.Virtumonde (3,33%) a Win32/Toolbar.MyWebSearch (3,16%).

Jedinou novinkou mezi celosvětově nejrozšířenějšími hrozbami se tak v srpnu stal Win32/TrojanDownloader.Swizzor.D, u kterého statistický systém ESET ThreatSense.Net zjistil nárůst detekcí z nuly až na 1,89 %. Swizzor.D je nástroj, který útočníci využívají ke stahování nejrůznějších škodlivých komponent na již infikovaný počítač. Na mnoha napadených či podezřelých stránkách byly detekovány kopie Swizzor.D předstírající, že jsou optimalizačním nástrojem pro P2P (peer-to-peer) výměnné sítě jako například BitTorrrent, a proto by měli být na pozoru především uživatelé těchto aplikací.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu