PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Z občanek zmizí, kde člověk bydlí a zda je rozvedenýNové občanky budou podobné řidičským průkazům. Bez uvedení rodinného stavu i adresy bydliště.

14.5.2009

Občanský průkaz Čechů dostane zřejmě už od července příštího roku novou podobu. Kartičky budou opatřeny kódem nebo čipem, naopak na nich bude chybět třeba rodinný stav nebo adresa bydliště. Změnu zákona, která nové doklady zavádí, však ještě musí schválit Senát.

Na řidičský průkaz, který vypadá jako plastová platební karta, si už Češi zvykli. Začal se vydávat před pěti roky a v peněžence ho dnes nosí statisíce lidí. Od července příštího roku by měl mít stejnou podobu i občanský průkaz.

Česko tak jde stejnou cestou jako většina evropských států, které již podobnou identifikační kartu používají. Nové doklady budou mít víc ochranných prvků a také na nich nebudou uvedeny některé údaje, které tam jsou nyní.

Dnes má každý na zadní straně občanského dokladu uvedenou adresu trvalého bydliště nebo rodinný stav – tedy to, zda je svobodný, ženatý nebo rozvedený. A na přední straně "kartičky" je podpis.

"Je diskriminující, pokud má člověk v občance napsáno, že je rozvedený, přestože do toho nikomu nic není," říká poslankyně Strany zelených Kateřina Jacques. "Považuji to za nesmyslné stigma." V občanském průkazu má poslankyně už dva roky uvedeno, že je rozvedená. Vadí jí to.

Vadí to více lidem. Lenka Kolářová z Olomoucka po rozvodu do žádosti o novou občanku rovnou uvedla, že je svobodná. Jenže úředníci v registrech našli, že je to jinak. "Cítím se jako svobodná, oni ale prostě řekli, že tam musí být napsáno rozvedená. A měla jsem smůlu," říká.

Poslanci už změnu podpořili. Před pár dny definitivně odsouhlasili balík zákonů, který počítá s reformou veřejné správy. Teď musí návrhy posoudit Senát.

Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .

Co rodné číslo?

Ministerstvo vnitra, které je připravilo, věří, že začnou platit od poloviny příštího roku. Samo však zatím nedokáže upřesnit, jak nové doklady, kterým říká "eObčanky", budou definitivně vypadat.

Původní návrh ministerstva třeba počítal s tím, že na dokladech se už nebudou uvádět ani rodná čísla, protože jde o citlivý osobní údaj. Poslanci se to však rozhodli změnit.

Rodná čísla totiž používají při identifikaci svých klientů třeba banky a podle poslanců by neuvádění tohoto údaje mohlo způsobit potíže. Stejně tak mohou mít problémy s tím, že na nových dokladech nebude uveden trvalý pobyt.

Je proto možné, že senátoři ještě zákon změní. "Třeba rodné číslo považuji za přežitek. Na občankách by být vůbec nemuselo," říká senátor za ODS Jaroslav Kubera.

S čipem a bez čipu

Nové eObčanky by se měly vydávat ve dvou typech. Oba budou mít speciální kód, který bude mít v sobě ukryté údaje o držiteli dokladu. Za složitější typ eObčanky si lidé zřejmě připlatí – na tomto dokumentu bude elektronický čip a na něm zaznamenané další údaje.

Lidem, kteří tuto složitější občanku budou mít, to má urychlit jednání s úřady. Čip půjde přečíst jen pomocí speciální čtečky. Úřady se zněj budou moci dovědět například to, zda dotyčný má řidičský průkaz nebo zbrojní pas.

"V budoucnu by takový průkaz mohl nahradit různé jiné dokumenty. Člověk by jednoduše nosil v peněžence jen jednu kartu," řekl už před časem mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu