PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU
Bič na demonstranty: Buď si zacpou uši a utečou, nebo hrozí, že ohluchnou
2.10.2009
Američtí policisté poprvé použili k rozehnání davu zařízení LRAD. Demonstranti si stěžují na užití nepřiměřené síly, policie je s výsledkem spokojená: "Drželi se za uši a nemohli nic házet."
Byl to zvuk tak hlasitý a vysoký, že se lidé drželi za uši a obličeje se jim zkroutily bolestí. Americká policie před několika dny při protestech provázejících zasedání G20 v Pittsburghu poprvé použila proti davu zařízení LRAD (Long Range Acoustic Device), které na krátké vzdálenosti vydává zvuk o síle přes 146 decibelů.
To je intenzita, která překračuje lidský práh bolesti a může trvale poškodit sluch.
Podle Catherine Palmerové, odborné profesorky lékařství na pittsburghské univerzitě, stačí zvuk o síle 140 decibelů, aby člověk ohluchnul.
Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .
Policie se ale brání a tvrdí, že nešlo o žádný zvukový kanón - nesmrtící zbraň v arzenálu americké armády, která paralyzuje protivníky intenzivním zvukem, jenž jim způsobuje bolest a ničí sluch - ale pouze o dálkový komunikátor, zařízení, které funguje jako silný tlampač a má přenášet zvukové instrukce na dlouhé vzdálenosti.
V bezprostřední vzdálenosti sice LRAD vydává zvuk silný téměř 150 decibelů, postupně se ale "ztišuje" až na 90 decibelů ve vzdálenosti asi 300 metrů.
Podle výrobce zařízení s ním lze přenášet slovní pokyny z mikrofonu na vzdálenost až třech kilometrů, tak aby byly zřetelné a srozumitelné, a policisté ho použili k navigování davu a výzvám k pokojnému rozchodu.
Jenže LRAD umí kromě pokynů z mikrofonu vydávat i hlasitý vysoký zvuk podobný alarmu v autě, jen několikanásobně intenzivnější a člověku krajně nepříjemný. Když policisté tento nástroj k rozehnání davu použili, vystavili tím lidi stojící okolo zvuku tak hlasitému, jako by jim metr od ucha startovala stíhačka.
Podle svědků na místě, kteří se se svými zážitky z demonstrace svěřili na amerických blozích, ale pořádkové služby intenzivní vlnu zvuku připomínající alarm použili na skupinu, kterou vyzvali k rozchodu, ale zároveň jí odřízli cestu, takže lidé nemohli před nesnesitelným a zraňujícím zvukem utéct.
"Když lidé uposlechli nařízení a chtěli se rozejít, policie dál pokračovala v nasazení LRADu. A to bylo nepřiměřené použití zbraně," řekl agentuře AP Joel Kupferman, který se zúčastnil pochodů v Pittsburghu jako pozorovatel.
Ale výrobce zařízení brání. "Není to zvukový kanón. Není to žádný paprsek smrti. Je to něco jako silný reflektor, jen místo světla vysílá zvuk," přibližuje zařízení mluvčí společnosti.
Policisté si libují, že zařízení určené k uklidnění nepokojných davů fungovala tak, jak mělo. "Lidé si museli zakrýt uši, a tak nemohli házet dlažební kostky a nic rozbíjet," řekl Ray DeMichiei, jeden z velitelů zásahu.
7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde: