PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU
Chcete větší riziko rakoviny? Přestěhujte se do Ostravy
30.9.2009
Obyvatelé Ostravy mají kvůli znečištěnému ovzduší vyšší riziko rakoviny než lidé v jiných částech republiky včetně "špinavé" Prahy.
Podle nejaktuálnějších údajů Českého hydrometeorologického ústavu jsou v Ostravě několikanásobně překračovány povolené limity rakovinotvorného benzo(a)pyrenu. Ze šesti míst, kde stanice loni naměřily nejvyšší hodnoty této látky, jsou čtyři na Ostravsku.
"Nejvyšší roční průměrná koncentrace benzo(a)pyrenu byla naměřena, stejně jako v předchozích letech, v Ostravě-Bartovicích, kde byla hodnota cílového imisního limitu překročena více než 9krát," uvádí se ve zprávě Českého hydrometeorologického ústavu Znečištění ovzduší na území České republiky v roce 2008, kterou má Aktuálně.cz k dispozici.
Poslední údaje potvrzují, že Ostravsko a přilehlá území v Polsku mají nejvyšší koncentrace jemného prachu a na něj navázaného rakovinotvorného benzo(a)pyrenu v Evropě.
Hlavními zdroji rakovinotvorných látek jsou továrny na výrobu koksu a železa, naftové motory aut, ale také staré neekologické kotle na vytápění domů.
Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .
Jedy v těle strážníků
Co skutečně dýchají lidé na Ostravsku, ukazuje výzkum, který vede Radim Šrám ze společné laboratoře Ústavu experimentální medicíny Akademie věd a Zdravotního ústavu Středočeského kraje.
Vědci pomocí speciálních sond umístěných na tělech dobrovolníků přesně zjišťují, jaké škodliviny a v jakých dávkách lidé ve vybraných městech dýchají.
První výsledky ukázaly, že třiadvacet městských strážníků v Karviné nadýchalo 6,6 nanogramů karcinogenního benzo(a)pyrenu, zatímco jejich pětašedesát kolegů v Praze jenom 0,8 nanogramu.
V Ostravě trpí astmatem až 4x více dětí než jinde
Radim Šrám z Ústavu experimentální medicíny, který se vlivem znečištěného ovzduší na zdraví lidí zabývá dlouhodobě, uvedl, že kromě vysokých koncentrací rakovinotvorných látek zvyšuje riziko rakoviny také životní styl, tedy zda lidé například kouří a pijí alkohol, co jí nebo jestli sportují.
Rakovina a další choroby - srdce, cévy, cukrovka - se mohou projevit až za desítky let. "Je to vidět s výrazným zpožděním," řekl Aktuálně.cz Šrám. Už nyní ovšem kvůli špinavému vzduchu trpí na Ostravsku astmatem až 4krát více dětí než jinde.
Jedů po roce mírně přibylo
Na Ostravsku přitom loni oproti roku 2007 benzo(a)pyrenu v ovzduší mírně přibylo.
Největší nárůst zaznamenaly stanice Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě-Porubě, menší pak v Ostravě-Bartovicích, Ostravě-Přivozu a v Českém Těšíně.
"Roční koncentrace výrazně vzrostly i v lokalitě Kladno-Švermov. Menší nárůst byl zaznamenán v Plzni, Brně, Praze a Ústí nad Labem," konstatuje se v poslední zprávě o znečištění ovzduší.
Obec vypustí 6x více škodlivin než tepelná elektrárna
I když na Ostravsku a dalších místech loni koncentrace benzo(a)pyrenu stouply, na většině míst naměřily stanice nižší čísla.
"Oproti roku 2007 roční průměry koncentrací poklesly přibližně na dvou třetinách lokalit," konstatuje se ve zprávě Českého hydrometeorologického ústavu. Podle Jany Ostatnické, která se na přípravě dokumentu podílela, ovšem může být skutečnost horší, než měření ukazují.
Meteorologové totiž mají jen 29 stanic, která měří i benzo(a)pyren, protože jejich provoz je drahý. Stanice vůbec nejsou v malých vsích, kde vzhledem k tomu, že zde lidé spalují i nekvalitní uhlí, dřevo v "nedřevěných" kotlích nebo dokonce odpadky, jsou místní koncentrace rakovinotvorných látek s velkou pravděpodobností také vysoké.
"Předpokládáme, že v malých sídlech to je špatné," řekla Aktuálně.cz Ostatnická. Tento předpoklad potvrdil výzkum Státního zdravotního ústavu v malé obci Havlovice nad Úpou v podhůří Krkonoš.
Přístroje například změřily, že během jednoho roku se z domácích komínů dostalo do ovzduší šedesát kilogramů karcinogenních polycyklických aromatických uhlovodíků.
Průměrná tepelná elektrárna po odsíření přitom vypustí těchto látek přibližně šestkrát méně.
7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde: