PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Skandál na Wall Street se rozrůstá, zatčených přibývá

8.11.2009

Aféra kolem zneužití důvěrných obchodních informací nabírá stále větší rozměry. Wall Street a mnohé americké koncerny čeká další vlna vyšetřování a maratón soudních procesů.

Wall Street zažívá černé dny, když rozměry skandálu týkajícího se nekalých obchodů se zvětšuje. Po sérii zatčení obchodníků, právníků a manažerů hedgeových fondů se někteří obvinění z nezákonného zneužití důvěrných informací při obchodování již přiznali. Ve skandálu již bylo obviněno 20 osob a čeká se, že tento počet se ještě rozroste.

"Ještě jsme neskončili, vyšetřování pokračuje," oznámil newyorský prokurátor Preet Bharara. Wall Street a mnohé americké koncerny čeká další velká vlna vyšetřování a maratón procesů. Vyšetřovatelé odhadují zisky z nedovolených obchodů, při kterých si obvinění pomohli důvěrnými informacemi, na nejméně 40 milionů dolarů (asi 712 milionu korun).

"Poplašné zvony zvoní stále hlasitěji," varoval Bharara. Pět obviněných ze stále více se rozšiřující sítě lidí, kteří zneužívali informace v obchodním styku (insider trading), se už přiznali. Podle prokurátora chtějí spolupracovat s vyšetřovateli. Všichni podezřelí se měli podílet na nezákonných obchodech s akciemi firem, které byly například těsně před uzavřením dohody o převzetí.

Chobotnice na Wall Street

Jedním z obviněných je obchodník Zvi Goffer, který pracoval pro hedgeový fondy Galleon asi osm měsíců a poté založil vlastní firmu Incremental Capital, má přezdívku Chobotnice. Tu si vysloužil obrazně řečeno svými chapadly, když dokázal získávat tajné informace z mnoha zdrojů.

Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .

Bharara vyzval další případné komplice, aby se přihlásili dobrovolně. "Ozvěte se nám dříve, než si my přijdeme pro vás," varoval prokurátor.

Mezi obviněnými jsou kromě finančních profesionálů z Wall Street i analytici a právníci. Případ je zajímavý i tím, že vyšetřovatelé poprvé v historii využili při získávání důkazů odposlech. Ten byl dosud používán výhradně při vyšetřování obchodů s drogami nebo organizovaného zločinu.

Nové případy se týkají zneužití informací o velkých firemních převzetích v posledních letech, například sítě hotelů Hilton, IT koncernů 3Com a Avaya. Skandál se týká i velkých amerických koncernů, jako je například IBM, Intel nebo AMD. Na základě tajných informací se obchodovalo i s akciemi Google. Někteří vedoucích manažeři zmíněných koncernů již museli opustit svá místa.

Zisk až 53 miliard dolarů

Podle Komise pro cenné papíry (SEC) mohly dokonce nezákonné zisky převýšit až 53 miliard dolarů.

Skandál se provalil zhruba před třemi týdny, kdy vyšetřovatelé zatkli šest lidí. V centru aféry stojí skupina zajišťovacích fondů Galleon Group miliardáře Raja Rajaratnama. Rajaratnam, který je po zaplacení kauce ve výši 100 milionů USD aktuálně na svobodě a všechna obvinění popírá, se koncem října rozhodl zlikvidovat všechny své fondy.

Galleon Group podle zprávy, kterou koncem října přinesl britský deník Financial Times (FT), platila bankám stovky miliard dolarů za exkluzivní obchodní informace, ke kterým se běžní investoři nemohli dostat.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu