PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

MLADÍ LÉKAŘI VSTUPUJÍ DO OTROCTVÍ:
Jsme nevolníci, bouří se mladí lékaři

7.11.2009

Absolventi medicíny se bouří. Po nástupu do prvního zaměstnání jsou často nuceni se nemocnicím upsat na dobu pěti let po složení potřebné atestace. Odejdou-li jinam, hrozí jim sankce až do výše 150 tisíc korun.

I proti tomuto opatření, jež umožňuje zákoník práce, budou protestovat tuto neděli v Praze na ustavujícím sjezdu iniciativy Mladých lékařů. K té se hlásí už na tisíc doktorů. „Vezmete-li, že v Česku je 40 tisíc lékařů, jde o slušné číslo,“ řekl Právu současný předseda organizace Tomáš Kocourek.

Ta má podporu i České lékařské komory (ČLK). Nemocnice podle ní nemají právo vymáhat sankce po mladých lékařích, kteří ukončí pracovní poměr. „Je to nátlak,“ sdělil prezident ČLK Milan Kubek.

Absolvent pražské fakulty, jenž si nepřál být jmenován, v pátek Právu popsal vlastní zkušenost: „Primář mi přinesl smlouvy. Ty mám buď podepsat a nemocnice za mě bude hradit postgraduální vzdělávání s tím, že se tu musím upsat po atestaci na dobu pěti let. Anebo si mohu hradit vše sám. Pokud smlouvu poruším, budu navracet ‚pouze‘ 150 tisíc korun. Jestliže tohle není vydírání, tak nevím!“

Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .

Začínající doktoři mohou také podle vyhlášky nastoupit na takzvaná rezidenční místa, kde pracují třeba jen na 0,1 úvazku. „Nemocnice na ně dostanou ony peníze na postgraduální vzdělávání od státu a ještě získají levnou pracovní sílu. Absolventi tam totiž běžně odpracují celou pracovní dobu, ale vydělají si s ohledem k minimálnímu úvazku třeba jen sedm tisíc,“ kritizoval ještě Kubek.

„Je to otrokářské“

Odborník z ministerstva práce Ladislav Jouza míní, že zákoník je k lékařům necitlivý: „Co se týká flexibility na pracovním trhu, jsou diskriminováni.“

Též Nataša Randlová, patřící mezi uznávané odborníky v oboru pracovního práva, podkládá opatření za „otrokářské“.

„Lékaři mají nerovné podmínky. Je ale třeba si uvědomit, že jde o jejich svobodnou volbu. O dohodu mezi nimi a zaměstnavatelem, kterou svobodně podepíší, chtějí-li dosáhnout vyšší kvalifikace, tedy atestace a nepracovat pod dohledem. U soudu by proto, kdyby zaměstnavatele žalovali kvůli sankci, podle mne neuspěli,“ řekla však zároveň Právu.

Kocourek si myslí opak: „Podle právní analýzy, co máme k dispozici, by spor vyhráli. Jednání nemocnic je nátlak,“ zdůraznil.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu