PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU
Před krádežemi údajů o platebních kartách už neochrání ani čeština
27.11.2009
Bankomaty se čtečkami karet jsou nebezpečné, ale mnohem větší hrozba je podle odborníků tzv. phishing.
Kartou platí neustále, skoro nepoužívá hotovost, ale i tak je bezpečnostní expert Vladimír Brož opatrný. "Není důvod neplatit kartou, ale je nutné zůstat ve střehu. Já například na internetu platím virtuální kartou s jasně daným limitem a na všech ostatních kartách mám webové platby zakázané," vysvětluje Brož, který šéfuje tuzemské pobočce výrobce antivirového softwaru McAfee.
Jsou krádeže údajů o kartách z bankomatů závažnější než krádeže citlivých informací na webu?
Neexistují žádná přesná data. Ale v případě skimmingu na bankomatech jde často o desítky až stovky případů. Na webu se kradou po tisících. Proto si myslím, že než čtečky v bankomatech je nebezpečnější phishing.
Máte nějaké informace o tom, jak je skimming v Česku rozšířen?
Samozřejmě se objevuje. Ale detaily o něm neví asi nikdo kromě bank. U nás totiž banky nemusí o takových věcech informovat. Například v USA musí banka dát vědět všem potenciálně ohroženým klientům v okamžiku, kdy má jen podezření, že by k něčemu takovému mohlo dojít.
Může běžný uživatel vůbec na bankomatu poznat, že je upraven pro kopírování karet?
Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .
Otázkou je, kde je umístěna kamera, která snímá zadávání PIN. Pořád je to o opatrnosti. Karta je jako peněženka a tu taky nenosím vytaženou z kapsy po náměstí. Ale je pravda, že na první pohled to poznat není.
Mohou se banky nějak ochránit před těmito útoky?
Jedině prevencí. Banky by měly pravidelně své bankomaty kontrolovat. Ale je pravda, že vždycky jsou zloději napřed a postižení se brání až zpětně. Tak už to u tohoto zločinu chodí.
Co může zloděj s ukradenými údaji udělat?
Pokud jde o kartu s magnetickým páskem, tak si může vyrobit duplikát a vybírat z ní peníze do té doby, než je zablokována. Jestliže má i všechna čísla z karty, tak není problém vyrazit na nákupy na internetu. A to funguje tak, že na webu nakoupí věci, které pak prodá na aukcích, čímž se peníze properou. Točí se v tom už víc peněz než v drogách, alespoň podle odhadů.
Je Česko v tomto ohledu nějak výjimečné?
Česko bylo do loňského roku víceméně bezpečné díky jazyku, ale jak ukázaly nedávné phishingové útoky na tuzemské banky, už ani čeština nás před piráty neuchrání. Navíc český web je už podle posledních statistik na desátém místě na světě v hostování nebezpečných stránek.
DESÁTÍ NA SVĚTĚ
Do loňského roku chránila Česko před masivnějšími phishingovými útoky jazyková bariéra. Nyní je už Česko v hostování nebezpečných stránek desáté na světě.
7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde: