PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Němci uspěli. Ukládat data z telefonních hovorů se nesmí, rozhodl soud

2.3.2010

Německý soud poslal k ledu novelu, která nařizovala operátorům archivovat různé záznamy o hovorech až půl roku. V Česku platí podobný zákon druhým rokem.

Spolkový ústavní soud v Karlsruhe vyhověl masové stížnosti 35 tisíc občanů a zrušili zákon, který telekomunikačním společnostem nařizoval archivovat záznamy o hovorech z pevných linek i mobilních telefonů, stejně jako o odeslaných e-mailech. Hromadné uchovávání těchto dat tak bude nově za určitých podmínek nezákonné.

Podle ústavních soudců je takové shromažďování dat v rozporu s telekomunikačním tajemstvím a příslušná norma odporuje ústavě. Zákon podle nich navíc dostatečně nezajišťuje bezpečnost těchto údajů a postrádají v něm i konkrétní informace, k čemu takto shromážděná data mají být použita.

Německé telekomunikační společnosti musely na základě tohoto zákona povinně uchovávat telefonní čísla, čas a místo volání nebo internetová spojení po dobu šesti měsíců pro potřeby vyšetřovacích orgánů. Berlín touto normou přejal do svého právního řádu příslušnou směrnici EU.

Uchovávání takových údajů němečtí ústavní soudci zcela nevyloučili a nezpochybnili ani unijní směrnici, která ho požadovala. Musí ale podle nich být spojeno s velmi přísnými podmínkami, což současný zákon prý nesplňuje.

V Česku platí podobná novela

Dosavadní zákon prosadila v roce 2007 v parlamentu vláda tehdejší velké koalice křesťanských a sociálních demokratů a platit začal od 1. ledna následujícího roku. V Německu se proti němu okamžitě zvedla vlna odporu, obviňující stát ze zavádění totální kontroly nad telekomunikacemi. Právní protest proti tomuto zákonu byl podle německých médií vůbec nejhromadnější ústavní stížností v dějinách poválečného Německa.

Podobná legislativa platí také v Česku. V červnu roku 2008 vstoupila v platnost novela, která rozšířila množství údajů, které mohou operátoři uchovávat. Novela umožnila operátorům, aby shromažďovali data o tom, kdo si s kým telefonuje nebo vyměňuje elektronickou komunikaci až půl roku. Stát jim za to měl vyplácet desítky milionů korun - operátoři totiž často poskytují cenná data policii při hledání důkazů.

Také čeští kritici označili novelu vycházející ze stejné evropské směrnice jako ta německá za zásah do osobních svobod. Přivítala ji naopak již zmíněná policie, která podle svých slov využívá data například při rozkrývání různých skupin nebo při hledání pohřešovaných osob.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu