PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Cenzura internetu se prohlubuje, obsah filtrují už i v Turecku a Rusku

12.3.2010

Podle Reportérů bez hranic autoritářské režimy nyní stále aktivněji zasahují proti svobodě vyjadřování na internetu. Využívají přitom jednak cenzury, jednak zastrašování.

Mezinárodní organizace Reportéři bez hranic (RSF) zveřejnila výroční seznam zemí uplatňujících cenzuru na internetu. Oproti loňskému roku do něho nově zařadila Rusko a Turecko, a to v kategorii "země pod dohledem", kam ovšem patří i Austrálie a Jižní Korea. Ve skupině "nepřátel internetu" zůstaly tradičně Čína, Írán nebo Kuba.

Různé druhy cenzurních zásahů zaznamenala organizace v roce 2009 u 60 zemí. Státní úřady využívají k tomu technických prostředků, jako je filtrování nebo rovnou uzavření opozičních stránek nebo monitorování aktivity jednotlivců v reálném čase. Některé státy se pak opírají i o klasické policejní metody, mezi nimiž je nejvíce rozšířeno zatýkání a zastrašování uživatelů internetu a například novinářů.

"Poprvé od vzniku internetu skončilo kolem 120 bloggerů, internetových "brouzdačů" a kybernetických disidentů za mřížemi za to, že se svobodně vyjádřili na síti," uvedla RSF u příležitosti mezinárodního dne boje proti internetové cenzuře. Z toho 72 lidí bylo uvězněno v Číně, zbytek například ve Vietnamu, Jemenu nebo Íránu.

Na seznamu zemí, na které organizace ukazuje prstem, přitom nejsou jen totalitní režimy, ale i významné země považované za demokratické podle západních standardů, a sice Austrálie a Jižní Korea.

Zatímco Austrálie se chystá zavést gigantický systém filtrování internetu, Jižní Korea zase usiluje o zákaz anonymního přístupu k síti. Obě tak činí dle svého názoru z bezpečnostních důvodů ve snaze chránit občany. Soulská vláda k tomu má obavy z podvratné činnosti severokorejských agentů.

Boj proti opozici

V případě Ruska RSF zaznamenala, že internet je pod kontrolou tak, že poskytovatelé služby jsou blízcí režimu, což usnadňuje přerušování přístupu k síti opozičním uživatelům označeným za extremisty. K tomu se připojuje i snaha o zastrašování ze strany úřadů, a to přes internet nebo přímým zásahem. Dalším prostředkem jsou internetové útoky, jakým byl například vystaven opoziční list Novaja Gazeta počátkem února.

Do filtrování webu se pustilo také Turecko, které už zablokovalo 3700 stránek, včetně portálu YouTube, blogů homosexuálů nebo stránek věnovaných menšinovým Kurdům. V zemi se také rozmnožil počet soudních procesů s novináři pracujícími pro internetová média.

Ve spolupráci s americkým vyhledávačem Google RSF také prvně udělila cenu "internetového občana", a to skupině íránských feministek, které vedou od roku 2006 prostřednictvím sítě kampaň za zrušení diskriminačních zákonů proti ženám.

Na seznamu "nepřátel internetu" jsou kromě Číny, Íránu a Kuby ještě Severní Korea, Vietnam, Turkmenistán, Uzbekistán, Barma, Saúdská Arábie, Egypt, Tunisko a Sýrie. Mezi "zeměmi pod dohledem" jsou kromě Austrálie a Jižní Koreje ještě například Bělorusko, Spojené arabské emiráty, Thajsko nebo Malajsie.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu