PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Úředníci zneužívají citlivá data

28.6.2010

Soudní úřednice pátrala v evidenci obyvatel po kontaktu na spolužačku. Chystají se velké kontroly.

Zhruba před rokem dorazil do kanceláře ombudsmana hodně rozhořčený dopis. Mladému manželskému páru s adoptovaným dítětem se nelíbilo, že soudní úředníci až příliš často a bez řádného zdůvodnění nahlížejí do jejich osobních údajů v evidenci obyvatel. Ombudsman stížnost poslal Úřadu na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) a ten se okamžitě pustil do kontrol. "Prověřili jsme celkem šest soudů plus ministerstvo spravedlnosti. Šlo jak o soudy obvodní, tak městské v různých městech. U pěti soudů i ministerstva jsme zjistili, že skutečně dochází k vážným pochybením," říká Miroslava Matoušová, jedna z inspektorek ÚOOÚ.

Úřad chránící citlivé údaje zjistil, že někteří soudní úředníci nahlížejí do údajů v evidenci obyvatel, přestože k tomu nemají oprávnění. Nebo si zjišťovali také informace, které s projednávaným soudním případem vůbec nesouvisely, či se dívali i do složek lidí, kteří ani neměli spojitost se žádným soudním sporem. Ukázalo se také, že platné oprávnění nahlížet do citlivých osobních dat stále mají rovněž bývalí úředníci, kteří už dávno u soudu nepracují.

"Během kontrol se nám dokonce dvě soudní úřednice přiznaly, že ve složkách občanů hledaly čistě z osobních důvodů. Jedna například proto, že chtěla svolat třídní sraz a potřebovala najít kontakt na spolužačku," popisuje Matoušová.

Podle ní je však případů, kdy úředníci vyhledávají v databázi z čistě osobních důvodů, mnohem více. "Tyhle dvě úřednice se nám přiznaly, ale jsme si jisti, že to rozhodně dělá mnohem víc úředníků," říká Matoušová. Nechce prozradit, u kterého soudu tyto úřednice pracují. "Podle našich informací ale obě dostaly pokuty," ujišťuje Matoušová.

Může pomoci vyděračům

Jde však o mnohem více než jenom o dvě chybující úřednice. Zjištění inspekce je ve skutečnosti velmi závažné. Pokud má totiž někdo zájem neoprávněně nahlížet do evidence obyvatel, může mít i mnohem nebezpečnější zájmy než jenom najít kontakt na kamarádku.

"Existuje spousta způsobů, jak se taková data dají zneužít. Například vydírání nebo vymahačství. Vůbec nejhorší by bylo, kdyby například svědek využíval policejní ochranu a takhle by si o něm někdo zjistil, kde se ukrývá," vykresluje možné situace Matoušová.

Pro lidi s takovými zájmy je centrální evidence obyvatel opravdu velkým lákadlem. Je v ní totiž zahrnuta kompletně celá dokumentace o narození, životě i smrti člověka. "Jde o počítačovou databázi, která eviduje jméno, pohlaví, věk a rodné číslo každého občana. Také jeho bydliště, všechna předchozí bydliště, jména i rodná čísla rodičů," říká Vladimír Řepka, tiskový mluvčí ministerstva vnitra, které evidenci spravuje. Kromě toho lze z databáze vyčíst i údaje o partnerovi, místě a datu svatby, o dětech. V databázi je navíc možné vyhledat i zesnulé osoby a kromě českých občanů eviduje rovněž všechny cizince s trvalým pobytem.

Chystá se "šťára"

Do centrální evidence mají přístup nejen soudy, ale také třeba policisté, úředníci ministerstva vnitra i finanční úřady. Úřad na ochranu osobních údajů se proto bojí, že pokud úřady nebudou dodržovat pravidla pro vyhledávání, bude poměrně snadné si od úředníků údaje o někom prostě "koupit". "Zrovna před čtrnácti dny řešil jeden z pražských soudů případ policisty, který měl vynášet údaje z evidence obyvatel. Nakonec mu ale trestný čin neprokázali, šlo jen o pochybení," říká mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek. ÚOOÚ dal pěti chybujícím soudům pokuty. Byly symbolické - dohromady 39 tisíc. Letos však inspektoři chtějí zahájit druhé, mnohem rozsáhlejší kolo kontrol. A naznačují, že kromě soudů budou zahrnovat mnoho jiných úřadů.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu