PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Žádné školství, věda, či nové silnice. Stát všechny daně z příjmu vyhodí

23. 9. 2010

Na pouhé splácení úroků ze státního dluhu půjde příští rok rekordních 72,4 miliardy korun.

Zní to skoro neuvěřitelně, ale je to tak. Skoro všechny daně, které musí lidé zaplatit ze svých příjmů, nejdou na školství, vědu, zdravotnictví nebo třeba na nové silnice. Stát je obratem vyhodí z okna. Přesněji řečeno, zaplatí z nich pouhé úroky ze státního dluhu.

Důvod je jednoduchý: předchozí vlády Česko zadlužovaly natolik, že už na konci letošního roku bude stát dlužit 1 336 miliard korun. A na konci roku 2011 se tahle částka dokonce zvýší na nevídaných 1 472 miliard korun.

Na pouhé splácení úroků tak půjde příští rok z rozpočtu rekordních 72,4 miliardy korun. Spolu se splátkami úvěrů Evropské investiční bance a s dalšími náklady na obsluhu státního dluhu pak "vyhodí" vláda na "resty" z minulosti skoro 80 miliard. Jen pro srovnání: na úplně všech daních z příjmů letos vláda vybere 89,5 miliardy.

"Úroky ze státního dluhu začínají být opravdu velkým problémem celých veřejných financí. Pokud bychom neudělali nic, tak by jejich výše rostla ještě mnohem rychleji a během několika let bych to začal být neřešitelný problém. Postupem času by se nám také mohlo stát, že už nám nikdo nepůjčí," říká ministr financí Miroslav Kalousek.

Problém je, že i přes tvrdé a nepopulární škrty za téměř 80 miliard, kvůli kterým demonstrovalo v Praze přes 40 tisíc lidí, bude stát i v roce 2011 hospodařit se schodkem 135 miliard korun. Což je hned po loňsku a letošku třetí nejhorší deficit v historii.

Pokud se přitom Česko v příštích letech neodhodlá k opravdu radikální reformě veřejných financí, tak už za pět let bude vyhazovat naprosto zbytečně skoro o třetinu víc než dnes. "Pokud by deficit pokračoval ve stávajícím tempu, tak bychom mohli jen na úrocích za státní dluh platit přes 100 miliard korun už v roce 2015," varuje ekonom Patria Finance David Marek.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu