PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Rekord v prodeji akcií: Petrobras inkasoval 70 miliard dolarů

24. 9. 2010

Brazilská státní ropná společnost Petrobras si prodejem akcií zajistila 70 miliard dolarů (asi 1,3 biliónu Kč), které bude moci použít na rozvoj podmořských nalezišť blízko Brazílie. Díky tomu by se měl z Brazílie stát jeden z největších exportérů ropy. Nová emise akcií Petrobrasu je největší nabídkou akcií všech dob a překonala veškerá očekávání.

Petrobras v posledních letech objevil rozsáhlá naleziště ropy, většina je ale na mořském dně, kam je horší přístup. Firma chce v příštích čtyřech letech investovat 224 miliard dolarů (asi 4,1 biliónu Kč), což je naprosto bezprecedentní plán investic.

Petrobras prodal asi 1,87 miliardy nových prioritních akcií v ceně 26,30 realu za kus. Firma dále prodala 2,4 miliardy kmenových akcií, s nimiž jsou na rozdíl od prioritních akcií spojena hlasovací práva. Cenu těchto akcií firma stanovila na 29,65 realu za kus. Zájem o akcie byl značný, podle zdrojů zhruba dvojnásobný, než kolik akcií firma nabízela k prodeji.

Společnosti pomůže významný akcionář - stát

S expanzí firmě pomůže brazilská vláda, která má na chod Petrobrasu už tak dost velký vliv. Až dosud ve firmě vlastnila asi 40 procent akcií, ministr hospodářství Guido Mantega ale v pátek řekl, že po úpisu nových akcií se podíl vlády zvýší na zhruba 48 procent. Úspěšný úpis nových akcií podle analytiků znamená hodně, protože se odehrál v době, kdy situace na burzách není nejlepší.

Firma o emisi akcií uvažovala už dříve, objevily se však pochybnosti, zda je možné tak objemnou emisi vůbec úspěšně umístit. Váhání nad prodejem nových akcií znervóznilo řadu nynějších investorů, takže hodnota starších akcií, které už jsou na trhu, vytrvale klesala. Tržní kapitalizace podniku se tak snížila o více než 70 miliard dolarů. Mezi investory, kteří o akcie projevili zájem, jsou rovněž tzv. suverénní fondy z Blízkého východu a z Asie.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu