PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Pětině rostlinných druhů na světě hrozí zánik

29. 9. 2010

Více než pětině druhů rostlin ve světě hrozí zánik. Vyplývá to ze studie v časopisu Nature. Stanice BBC poznamenala, že je to stejný poměr, jaký vyjadřuje procento ohrožených savců.

„Nemůžeme jen sedět a dívat se, jak rostlinné druhy mizí – rostliny jsou základem života na Zemi, zajišťují čistý vzduch, voda, potravu a palivo. Každý náš nádech ovlivňují rostliny. Všichni jsme na nich závislí,“ uvedl k výsledkům výzkumu jeden z jeho pracovníků, ředitel botanických zahrad v Londýně.

Vědci z několika britských institucí označili za ohrožené 22 procent rostlinných druhů. O dalších 33 procentech druhů se toho ví příliš málo na to, aby mohly být posouzeny. Vědci se obávají, že by mohly zmizet ještě než se o nich bude vědět více, s čímž by mohly být ztraceny například látky pro vývoj a výrobu léků.

Na světě je okolo 380 000 druhů rostlin. Mnohé ohrožuje mizení jejich přirozeného prostředí – většinou v důsledků odlesňování či zemědělství. Nejvíce jsou ohroženy druhy v tropických lesích.

Zatímco dřívější studie se zaměřovaly na nejohroženější rostliny či konkrétní oblasti, tato posuzovala rostliny z pěti hlavních rodů, a tudíž je podle jejích autorů věrohodnější a komplexnější.

Kromě toho výzkumníci upozornili, že se lidstvo při stravování stává závislým na omezeném počtu několika rostlin s omezenou genetickou základnou. Studie odhaduje, že 80 procent kalorií konzumovaných v celém světě pochází z pouhých 12 druhů.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu