PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU
Poslanci chtějí, aby operátoři znovu uchovávali provozní údaje o klientech
14.3.2012
Sněmovna ve středu v prvním čtení podpořila vládní novelu zákona o elektronických komunikacích a trestního řádu, která ukládá operátorům, aby půl roku uchovávali provozní a lokalizační údaje o svých klientech. Jde o informace telefonních operátorů nebo poskytovatelů internetového připojení o tom, kdo, odkud, s kým a jak dlouho komunikoval.
Novela je spolu s dalšími vládními předlohami reakcí na loňské nálezy Ústavního soudu (ÚS), který části některých zákonů zrušil, tím se přístup k údajům zkomplikoval.
Novela stanoví povinnost operátorů zajistit dostatečné zabezpečení a ochranu údajů. Na požádání by je měli poskytnout policii, státnímu zastupitelství nebo soudům v souvislosti s trestním řízením. Rovněž by je měli předat policii, například pro účely pátrání nebo odhalování nebezpečí terorismu, BIS, VZ a České národní bance (ČNB). Po uplynutí lhůty mají operátoři údaje zlikvidovat.
Požadované údaje budou muset operátoři chránit s ohledem na existující technické možnosti a na náklady potřebné k zajištění ochrany odpovídající možným rizikům. Novela současně operátorům přikazuje, že musí zajistit, aby neuchovávali obsah zpráv a nepředávali ho dál.
Část zákona zrušil v minulosti soud
Ústavní soud loni nejprve zrušil část zákona o elektronických komunikacích a prováděcí vyhlášku. Podle soudců například nebylo jasné, kdo všechno je oprávněn žádat o provozní a lokalizační údaje, nebyl definován účel, pro nějž je lze žádat, nebo nebyla stanovena jasná pravidla zabezpečení údajů. V závěru roku pak ÚS zrušil i související část trestního řádu. Ústavní soudci označili ustanovení za příliš obecné.
Součástí předlohy je proto i novela trestního řádu. Podle této novely by bylo možné žádat o provozní a lokalizační údaje v souvislosti s trestním řízením vedeným pro úmyslný trestný čin, za který hrozí trest s horní hranicí sazby nejméně tři roky. Návrh obsahuje i výčet dalších kriminálních činů. Jde mimo jiné o podvod, neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací, nebezpečné pronásledování, tedy takzvaný stalking, šíření poplašné zprávy nebo podněcování k trestnému činu.
7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde: