PSEUDOTVŮRCI PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Německo začalo vydávat biometrické pasy


Biometrické pasy testuje i Velká Británie.

Německo v úterý jako první země Evropské unie začalo svým občanům vydávat cestovní pasy s elektronicky uloženými biometrickými údaji, takzvané e-pasy. Dokument obsahuje čip s digitální fotografií svého majitele a od roku 2007 mají být postupně doplňovány další nezaměnitelné osobní údaje, jako například digitalizované otisky prstů.


1.11.2005

BERLÍN - "Nový e-pas představuje pro Německo zvýšení bezpečnosti. Je ještě lépe chráněn před pokusům o zfalšování než dosavadní a usnadní kontrolu na hranicích," zdůraznil dnes ministr vnitra Otto Schily.

Podle nových pravidel se majitel na digitálně uložené fotografii nesmí usmívat, ale musí mít "neutrální výraz". V případě potřeby totiž bude moci speciální zařízení na hranici porovnat biometrické údaje obličeje s údaji uloženými na pasovém čipu. Úsměv je z tohoto důvodu nežádoucí, protože tvář "deformuje".

Na hraničních kontrolních stanovištích mají být postupně zavedena čtecí zařízení umožňující práci s novými pasy. Platnost dosavadních cestovních dokladů Německo zkracovat nebude.

Vystavení pasu s čipem se pro Němce prodraží. Doklad se vydává stejně jako dosud na dobu deseti let, bude ale zájemce stát na poplatcích 59 eur, na rozdíl od 26 eur za dosavadní pas. V přepočtu je to 1750 Kč oproti 770 Kč. Ministři vnitra EU se už loni v říjnu dohodli, že v nových cestovních dokladech budou biometrické prvky zvyšující ochranu před paděláním a zneužitím, například ze strany teroristů.

Díky e-pasům do USA bez víz
Takzvané e-pasy, neboli elektronické pasy, by také měly Němcům umožnit dál cestovat do USA bez víza. Spojené státy totiž chtějí od 26. října 2006 vyžadovat biometrické pasy od občanů 27 zemí, které mají s USA bezvízový styk; patří mezi ně i státy "staré" EU bez Řecka, tedy mimo jiné právě Německo.

Belgie již pasy s biometrickými údaji zavedla dříve, ty však nevyhovují definici unijního e-pasu. Také Švédsko již přijalo rozhodnutí o e-pasech, nezačalo je však ještě vydávat. Německo tak zůstává prvním členem EU, který tyto cestovní doklady skutečně zavedl, další země včetně Česka se k tomu chystají. Testuje je například Velká Británie.

Podle dostupných informací však v Německu nebyl první den o nové pasy příliš velký zájem. Naopak, poslední dny října byl zaznamenán zvýšený zájem o staré, levnější pasy.

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu