PSEUDOTVŮRCI PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU
Elektronické pasy s otisky prstů i v Česku
Na nové pasové průkazy s biometrickými daty budou Češi přecházet koncem srpna příštího roku (srpen/august 2006 - pozn. zpracovatele). V úterním rozhovoru pro Novinky.cz to potvrdil Vlastimil Ditrich z Ředitelství cizinecké a pohraniční policie.
26.10. 2005 13:26
BRNO - Elektronické pasy, tedy nové zbraně, které mají posílit národní bezpečnost a zefektivnit vyhledávání možných pachatelů, budou postupně nahrazovat staré průkazky.
Náklady na zavedení prvních elektronických pasů, které se objeví 29. srpna příštího roku, mohou podle Ditricha dosáhnout přibližně 500 000 korun na jednu obec s rozšířenými pravomocemi. Takovýchto obcí je v České republice přibližně 200.
Prvními biometrickými údaji, které ponese mikročip uložený v takzvaných e-pasech, bude podpisový vzor a digitální snímek obličeje, který umožní snadnou identifikaci držitele průkazu. Očekává se, že do osmnácti měsíců budou tyto průkazy vybaveny i otisky dvou prstů.
Přednost mají zdravé prsty
"Půjde o dva ukazováčky, přičemž přednost mají zdravé prsty," sdělil Novinkám zástupce Policie ČR, který si nepřál být jmenován. Dodal, že otisky prstů v průkazech totožnosti nejsou žádnou novinkou či moderní vymožeností, protože se už v osobních průkazech používaly v 40. letech minulého století. (Že to byl fašista Hitler, který rozpoutal největší hrůzy na Zemi a zavedl pracovní tábory a pracovní knížky s otiskem prstu, (kterou jsem osobně od sestry babičky viděl), to už autor takticky neuvedl, aby nevyplašil všechny - i mladé - loutkolidi - pozn. zpracovatele Ivo A. Bendy.)
Na dotaz, zda Česká republika, potažmo celá Evropská unie počítá také se snímky oční duhovky (iris scan), které ponesou čipy uložené v e-pasech, odpověděl Ditrich, že nikoli. (Zavádějící info, znamená, že nikoli dnes, ale v blízké budoucnosti to bude technicky možné - pozn. zpracovatele.)
Náklady na implementaci iris scanů jsou podle něj příliš vysoké, navíc neexistuje žádná srovnávací databáze, která by podle nich umožnila jednoznačnou identifikaci obyvatel.
Biometrická data budou uložena nejen v pasech
Biometrickými údaji budou postupně vybavovány veškeré průkazy totožnosti s dobou platnosti delší než jeden rok, dodal Ditrich. Mikročipy se tedy neobjeví pouze v pasech, ale časem také v občanských či řidičských průkazech. (A dalších všech průkazech s dobou platnosti nad 1 rok - pozn. zpracovatele.)
Automatické čtečky, které si z elektronického pasu vytáhnou potřebné údaje a porovnají jej s vzhledem jeho současného držitele, budou instalovány například na letištích či hraničních přechodech. (A později opět všude, i na WC - pozn. zpracovatele.) Mikročip uložený v průkazce ponese kromě biometrických údajů také jméno vlastníka, jeho národnost, datum narození, pohlaví a místo narození. (A mnoho dalších osobních údajů - pozn. zpracovatele.)
Automaty čtou údaje z mikročipů na DÁLKU. Téměř ihned pak jsou schopny vyhodnotit, zda se podoba současného držitele průkazu totožnosti shoduje s uloženým naskenovaným snímkem, který elektronický pas obsahuje. A jestliže tyto údaje vzájemně nekorespondují, pak je jasné, že byl pas ukraden, pochvalují si nejen čeští policisté.
Anonymita občana kdesi v nenávratnu (A SVOBODA A PRÁVO NA SOUKROMÍ TAKÉ - pozn. zpracovatele)
Argument, že používání biometrických údajů v průkazech totožnosti není ničím novým, a tedy se jej nemusíme bát, určitě neobstojí. V první půli minulého století, kdy byly otisky prstů povinné i v naší krajině, totiž neexistoval přístroj schopný vytáhnout vaše jméno, datum narození, obličejový snímek, podpisový vzor či otisk prstu na dálku z papírového dokladu a použít jej k nejrůznějším podvodným machinacím.
Anonymita občanů a bezpečnost jejich dat tak dostávají řádným způsobem na frak, protože přístroje čtoucí data z mikročipů v průkazech totožnosti nemusí být "pouze" na letišti či hraničním přechodu. Klidně mohou být nainstalovány v obchodním středisku a sloužit jako ideální zdroj informací a sáhodlouhých statistik.
A technologických postupů i druhů zařízení, která umí ona soukromá a velice citlivá data neoficiálně vytáhnout z mikročipů ven, dnes existuje celá řada. (A v budoucnu JEŠTĚ VÍCE a VÝKONNĚJŠÍCH - pozn. zpracovatele.)
7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde: