PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Od začátku září se začnou vydávat nové pasy s biometrickými údaji


7.7.2006

Spojené státy americké budou od října vyžadovat od všech cizinců pasy s biometrickými údaji. Kdo takovým pasem nebude disponovat, do zámoří se nedostane.

Občanů České republiky, kteří se chystají do USA, se tento požadavek zatím nijak nedotýká. Se Spojenými státy máme vízový styk - a součástí víza jsou biometrické údaje, což imigračním úředníkům zatím stačí.

Jiná situace nastane, pokud by byl vízový styk s USA zrušen. Pak si bude muset každý občan ČR pořídit nový pas s biometrickými údaji, podobně jako občané všech ostatních zemí, které mají s Amerikou bezvízový styk. Jenomže takové pasy zatím nejsou. "Na jejich zavádění se zatím usilovně pracuje. O pasy s biometrickými údaji s digitální fotografií lze žádat od 1. září letošního roku," řekla Ekonomu Jana Matějusová z Ministerstva vnitra.

PŘIJÍMÁNÍ ŽÁDOSTÍ o vydání cestovního pasu se strojově čitelnými údaji končí už 21. srpna. Po tomto datu se budou příslušné technické systémy připravovat na biometrické pasy - a žádné nové žádosti o pas se po tomto datu až do 1. září nebudou přijímat. Kdo bude potřebovat v uvedeném desetidenním období nový pas, měl by si se žádostí pospíšit.

Přestože do nástupu nových pasů chybí ještě dva měsíce, úřady se už teď společně s příslušnými úředníky na nové pasy připravují. Například na brněnském magistrátu probíhají stavební úpravy kanceláří, aby do nich mohly být nastěhovány fotokabiny. Také v Ostravě je příprava v plném proudu.

"S přípravou na nové pasy nemáme žádný problém," řekla Ekonomu Magdaléna Kozubová, vedoucí oddělení evidence obyvatel a občanských průkazů Magistrátu města Ostrava. Úřednice na ostravském magistrátu se v pondělí přesunuly do nových místností a zkoušejí si přípravu biometrických pasů nanečisto.

Vypadá to, že s vydáváním nových cestovních dokladů by neměl být problém. Změna natane ale také v tom, že se nové pasy nebudou vydávat na všech místech jako dosud. "Nové pasy budou moci vydávat pouze obecní úřady obcí s rozšířenou působností nebo zastupitelské úřady v zahraničí. Matriky pasy nevydají. O pas mohou občané požádat pouze na obecním úřadu obce s rozšířenou působností v místě trvalého bydliště, to dříve také nebylo podmínkou," upozorňuje Kozubová.

Do nových pasů nebude ani možné připisovat děti mladší 15 let. Děti starší pěti let budou muset mít vlastní pas s biometrickými údaji. Dětem do pěti let postačí pas bez biometrických údajů, ten bude platný po dobu 1 roku.

BIOMETRICKÉ PASY budou podobné těm dnešním, jen údaje budou zdvojené. Budou obsahovat strojově čitelnou zónu, fotografii majitele a některé osobní údaje. Všechny tyto vizuální údaje budou navíc umístěny v digitální podobě v čipu, zataveném do pasu. Podmínku biometrie bude v první etapě splňovat digitální fotografie majitele. Černobílá v pasu, barevná v čipu. Fotografie se bude pořizovat přímo na úřadu při podávání žádosti.

Od 1. května 2008 přibudou pak do pasů otisky prstů. Biometrický pas bude platný 10 let, jeho vyřízení potrvá maximálně měsíc a přijde na 600 korun. Dětské pasy budou stát 50 korun.

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu