OČISTNÉ PROCESY SÍLÍ - PLANETA ZEMĚ SE OČIŠŤUJE OD HRUBOVIBRAČNÍCH ENERGIÍ
Čína znečišťuje svět. EU to chce řešit
18.1.2007 Reuters, BBC
Peking - Boj proti klimatickým změnám se stal prioritou evropské zahraniční politiky. Vysoká představitelka EU to v praxi předvedla během návštěvy Číny.
Globální oteplování, zbrojní embargo, ochrana patentů, lidská práva a samozřejmě vzájemný obchod. To byla hlavní témata návštěvy eurokomisařky pro vnější vztahy Benity Ferrerové-Waldnerové v Pekingu.
Během návštěvy Waldnerová hovořila mimo jiné o tom, že EU nehodlá zrušit zbrojní embargo uvalené na Čínu po násilném potlačení studentských demonstrací na pekingském náměstí Tchien-an-men v roce 1989.
Eurokomisařka zopakovala tři požadavky, které musí Čína splnit, aby bylo embargo uvolněno. Musí podepsat smlouvu OSN o lidských a politických právech, osvobodit ty, kteří jsou vězněni kvůli účasti na demonstracích v roce 1989 a zrušit systém tzv. "převýchovy pomocí práce" a věznění bez řádného soudu.
Hlad po energii
Hlavní část rozhovoru s čínskými představiteli se však točila kolem ekologie a klimatických změn. Čína je čtvrtá největší ekonomika světa a druhý největší spotřebitel energetických zdrojů. Jenže elektřinu v Číně produkují z 80 procent uhelné elektrárny.
Hlad po energii z Číny do konce tohoto desetiletí udělá většího znečišťovatele, než jsou Spojené státy, co se týče vypouštění hlavního skleníkového plynu, oxidu uhličitého, do ovzduší.
Evropská unie nabídla, že sníží produkci skleníkových plynů o 30 procent, pokud se také ostatní vyspělé země zaváží snižovat množství plynových emisí, které způsobují, že se v atmosféře udržuje teplo.
"V současné době Čína uvádí do chodu jednu uhelnou elektrárnu týdně. S tak obrovskou spotřebou, jakou Čína má, je zbytečné zavádět jakákoliv opatření, která mají za cíl celosvětové snížení emisí. Je potřeba Čínu zapojit," uvedla eurokomisařka.
Nejšpinavější rok
"Loňský rok byl pro Čínu, co se týče znečišťování, tím nejhorším rokem v celé historii," uvedl Pchan Jüe, zástupce ředitele Státního úřadu pro ochranu životního prostředí (SEPA).
Obyvatelé Číny se loni museli vypořádat s mnoha vážnými ekologickými katastrofami. Jednou z nejhorších byl únik více než sta tun jedovatého benzenu z chemičky do řeky Sung-chua.
Čína se také může doslova utopit pod tíhou vlastního odpadu. Do roku 2020 dosáhne množství odpadu v Číně 400 milionů tun, což odpovídá hmotnosti celkového odpadu vyprodukovaného na celém světě před deseti lety, napsal deník China Daily.
Již dnes je městský odpadní systém v Číně přetížený a 70 procent odpadů z čínských měst je odváženo na skládky. Ekologové varují, že rostoucí příliv odpadu znečistí ovzduší, vodu i zemský povrch jedovatými látkami, a velké plochy půdy se tak stanou neužitečnými.
7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde: