PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Čipové karty: bezpečnost i problémy


19.1.2004

O přechodu platebních karet od magnetu k čipu se mluví už dlouho, v Česku tento trend ale zaregistrovaly jen některé bankovní ústavy.

U většiny si o bezpečnější manipulaci s penězi zatím můžete nechat zdát. Přitom banky nemají důvod s vydáváním čipových karet otálet - na čipy musí přejít tak jako tak, a jejich klienti si alespoň na nové funkce karet zvyknout. Je ale pravda, že platební terminály a bankomaty zatím z čipu většinou číst neumějí.

Proč čipová karta?

Důvodů je několik, hlavní je pochopitelně bezpečnost. Informace jsou v čipu lépe chráněny nejen proti zkopírování, ale i proti mechanickému poškození (magnet, poškrábání atd.). Bezpečnější je i provoz karet, protože v České republice je čipová karta vždy chráněna zadáním PIN: i u obchodníka tedy zadáváte heslo, které je u mnoha z nás rozhodně větší ochranou před zneužitím než zbrklý podpis.

Výhodou čipových karet je i to, že jejich paměť je možné upravovat. Uživatel si tak třeba může změnit PIN na číslo, které se mu lépe pamatuje. Kromě toho si může upravit limit pro použití karty nebo do čipu umístit informace o programech slev či jiných výhodách. Tyto služby jsou ovšem v Česku zatím hudbou budoucnosti.

Kde a za kolik?

Asi nejvíce směrem k čipům pokročila Komerční banka. Ta vydává hybridní karty, ty jsou tudíž vybavovány jak magnetickým proužkem, tak čipem. Zatím jsou jako hybridní vydávány karty elektronické, ovšem do konce března 2004 by měl čip být umisťován i na karty embosované. Další hybridní produkt nabízí ČSOB, v její nabídce je ale zatím jen jedna taková karta: VISA Electron čipová.

Pokud si myslíte, že kombinace čipu s proužkem neplní bezpečnostní funkci, odpovídám, že částečně ano: Nové elektronické platební terminály na kartách vždy jako první hledají čip, a pokud ho najdou, vždy žádají PIN. Riziko zkopírování magnetického proužku tak nemizí, zase se vám ale nestane, že by vás starší čtečka odmítla.

Pokud jde o ceny produktů, karta ČSOB stojí stejně jako běžná VISA Electron, tj. 200 Kč ročně. U KB jsou či budou ceny hybridních karet stejné jako běžných (200 700 Kč běžné karty, 5000 Kč karty Gold), čip je zde "přidanou hodnotou."

U dalších bank si na čipové karty nahrazující magnetické musíte nechat zajít chuť, zřejmě se chystají využít nejzazší termín pro jejich zavedení, kterým je rok 2006.

Další čipové produkty

Kromě "běžných" čipových platebních karet nicméně u našich bank najdeme ještě další produkty, které technologii čipu využívají.

První z nich je můjklíč Garantované platby Komerční banky (viz článek: Co umí "Garantovaná platba KB"?). Ten umožňuje výběr účtu pro placení, nastavení limitů výše plateb nebo volbu vlastního PINu, jeho problémem je ale malá akceptovanost - používá se v terminálech firem, které mají s KB speciální smlouvu: jim banka garantuje zaplacení peněz třeba i v případě, že se vyskytne problém s online přenosem dat mezi obchodem a bankou. Zatím jej je možné využít je v řetězci Makro a pár dalších obchodech. Pro obchodníka nicméně znamená bezpečnostní záruku.

Hybridní kartou je i Maxkarta Poštovní spořitelny. Tak obsahuje magnetický proužek, díky němuž funguje jako karta Cirrus/Maestro. Čipová aplikace této karty má zdaleka nejširší použití, dá se totiž využívat v terminálech na pobočkách České pošty. Může sloužit nejen k výběru peněz, ale třeba také k placení složenek či zadání jednorázového příkazu k úhradě. V bankomatech nebo v obchodech naopak přijde ke slovu magnetická část.

Pozor při placení

Pokud jste klienty některé z bank, které jsou pionýry čipu v Česku, měli byste se připravit na problémy. Pokladníci u mnoha terminálů totiž na placení čipovou kartou nejsou zvyklí, a proto se může stát, že s vámi budou zacházet jako s uživateli běžné karty.
Třeba sami potvrdí částku, kterou platíte - toto potvrzení byste ale měli provést vy, abyste pak nebyli při pohledu na doklad o převodu překvapeni, kolik že jste naťukáním PIN zaplatili.
Nebo po vás budou chtít podpis na stvrzenku, i když po zadání PINu je toto potvrzení vaší identity už zbytečné.

Pro případné setkání s takovými pokladníky se proto obrňte shovívavostí, přece jen každý začátek je těžký. Za vyšší bezpečnost vašich peněz ale trocha nepohodlí rozhodně stojí, nemyslíte?

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu