PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Intel vyvinul čip s 80 výpočetními jádry12.2.2007

Intel představil světově první programovatelný procesor, který obsahuje 80 jader. Mikročip není o mnoho větší než nehet na palci, má výkon superpočítače a vystačí s menším množství energie než většina současných domácích spotřebičů.

SANTA CLARA - Procesor je produktem inovativního vývojového programu "Tera-scale computing, jehož cílem je příprava osobních počítačů a serverů s výkonem jeden teraflops - neboli biliónu operací za sekundu. Technické detaily o tomto čipu budou zveřejněny tento týden na výroční konferenci ISSCC (Integrated Solid State Circuits Conference) v San Francisku.

Výkon v řádu "Tera" a schopnost přesouvat terabyty dat budou hrát v budoucnosti počítačů klíčovou úlohu - například umělá inteligence, okamžitá videokomunikace, fotorealistické hry, hledání multimediálních dat a rozpoznávání řeči v reálném čase - kdysi považované za vědeckou fantazii - se mohou stát běžnou praxí.

Čip s 80 jádry se na trh ještě nedostane
Intel v tuto chvíli neplánuje uvedení tohoto čipu s výpočetními jednotkami pracujícími s plovoucí desetinnou čárkou na trh. Výzkumný projekt "Tera-scale" je pouze základním nástrojem k hledání nových možností procesorů, funkčnosti jader a způsobů propojení čipů mezi sebou a s počítačem, které umožní co nejlepší přenosy dat.

Zcela poprvé bylo výkonu jednoho Teraflops dosaženo v roce 1996 na superpočítači ASCI Red Supercomputer postaveném Intelem pro Sandia National Laboratory. Tento počítač zabíral plochu 186 metrů čtverečních, pohánělo jej téměř 10 000 procesorů Pentium Pro a k provozu potřeboval 500 kilowattů elektrické energie. Nyní vědci společnosti Intel dosáhli stejného výkonu na jednom vícejádrovém čipu.

Vyniká nízkou spotřebou
Za zmínku rovněž stojí fakt, že tento výzkumný čip s 80 jádry dosahuje výkonu jeden teraflops při spotřebě pouhých 62 wattů - méně než potřebuje řada současných jednojádrových čipů.

Unikátní čip používá inovativní "dlaždicovou" konstrukci, kde jsou malá jádra replikována jako "dlaždice", což zjednodušuje návrh čipu s mnoha jádry.

Teraflops čip obsahuje rovněž architekturu "síť v čipu", která se podobá mřížce a umožňuje super-vysokorychlostní komunikaci mezi jádry dovolující přenášet uvnitř čipu data rychlostí až terabits za sekundu. Výzkum byl rovněž zaměřen na systém nezávislého vypínání a zapínání jader, který by zajistil funkčnost pouze těch jader, které jsou pro danou úlohu potřeba, a zvýšil tak efektivitu využití energie.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu