OČISTNÉ PROCESY SÍLÍ - PLANETA ZEMĚ SE OČIŠŤUJE OD HRUBOVIBRAČNÍCH ENERGIÍ

Vítr zabil v Evropě na třicet lidí


18.01.2007

Londýn/Berlín - Oběti mohutného orkánu jsou většinou řidiči, na jejichž vozy spadly polámané stromy.

Dvanáct mrtvých hlásí Británie, sedm Německo; dva lidé podle agentury AFP zahynuli ve Francii a čtyři v Nizozemsku, další dva v Polsku a jeden v Belgii. Tři mrtvé má i Česko.

Doprava se v Evropě téměř zastavila.

Kromě silniční dopravy byly narušeny také letecké spoje a trajektové linky mezi Británií a Francií.

V Nizozemsku musely úřady evakuovat hlavní nádraží v Amsterodamu kvůli hroutící se skleněné střeše, v Rotterdamu se po hladině přístavu šířila ropná skvrna z poškozené lodi.

Vichr poškodil supermoderní berlínské hlavní nádraží. Odlomil se jeden z ocelových nosníků a zřítil se k zemi. Lidé museli být evakuováni, uvedla s odvoláním na železniční společnost Deutsche Bahn agentura AFP.

Nosník se zřítil z několika desítek metrů v jihozápadním křídlu budovy z oceli a skla, která byla slavnostně otevřeno teprve před osmi měsíci. Při pádu poškodil dva další nosníky.

Cesta z Británie do Francie byla uzavřena
Bouře nad Lamanšským průplavem si vynutila uzavření přístavu Dover, který zajišťuje hlavní spojení s francouzskými přístavy Calais a Dunkerque. Železnice rovněž nesměla využívat podmořský tunel.

Po šesté hodině ranní agentura Reuters uvedla, že trajekty už byly obnoveny.

Tamní úřady očekávaly vichr o rychlosti až 150 kilometrů v hodině. Záchranáři byli uvedeni do pohotovosti a nechali uzavřít parky a školy.

Britská pobřežní stráž za pomoci vrtulníků zachránila 26 námořníků, kteří v člunech opustili v Lamanšském průplavu potápějící se nákladní loď.

Na londýnském letišti Heathrow bylo zrušeno přes 100 letů a na 25 tisíc domácností v jižní Anglii se ocitlo bez elektřiny poté, co vítr o rychlosti kolem 100 kilometrů za hodinu strhl sloupy elektrického vedení.

V Badenu na jihu Německa zahynul řidič poté, co autem v plné rychlosti narazil do vyvráceného stromu ležícího přes silnici. V Mnichově zemřelo osmnáctiměsíční dítě, když poryv větru vytrhl terasové dveře z pantů, které na něj spadly.

Kvůli počasí zkrátila svůj pobyt v Berlíně americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová, která z Německa odletěla dříve, aby to Londýna dorazila ještě před zesílením větru. Kyrill může být nejsilnější bouří, jaká kdy Německo zasáhla; v roce 2002 v zemi zuřila bouře Anna a rychlost jejího větru dosáhla v nárazech až 180 kilometrů v hodině.

"Větrné prázdniny" v Rakousku
Na vichřici se připravovalo i Rakousko. Úřady v Horních Rakousích vyhlásily na dnešek pro všechny školy "větrné prázdniny". Salcburské zemské úřady nechaly na rodičích, zda chtějí dnes a v pátek vyslat děti do školy.

Výjimečně špatné počasí bylo i v Polsku. Na jedné budově v Katovicích na jihu Polska ulomil vítr rameno jeřábu. Při nehodě zahynul jeřábník i zraněný kolemjdoucí. V polských Beskydech bylo bez proudu několik stovek lidí.

Výpadky v dodávkách elektrické energie postihly i okolí hlavního města Varšavy. Na některých polských železničních tratích byla kvůli napadaným stromům zavedena omezení. Na řadě míst požárníci museli evakuovat obyvatele z domů, z nichž vítr strhl střechu.

Na Slovensku zatím vichřice nenapáchala velké škody jako v sousedních státech.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu