PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Barvivo působí rakovinu. Párky ale dojíme
Víte čím jsou obarveny?

22.07.2007

Brno/Brusel - Barvivo E128, které může vyvolat podle nejnovějších poznatků rakovinu, Evropská komise zakázala.

Konec jeho používání, dovozu - jakož i prodeje uzenin a masa, kam se přidává - nastane poté, co zákaz zveřejní Brusel ve věstníku. A to bude s největší pravděpodobností v srpnu.

Evropská agentura pro bezpečnost potravin (EFSA) zveřejnila nové poznatky, podle kterých barvivo přidávané do některých uzenin a masa na hamburgery je natolik nebezpečné, že neexistuje žádná bezpečná dávka, informoval deník Právo.

Problém ale je, že ani nynější evropský zákaz neznamená absolutní ochranu. Firmy mohou dál distribuovat párky, hamburgery a maso, které už mají s barvivem vyrobené. Češi je budou kupovat do té doby, než se doprodají.

Zakažte barvivo hned, žádá ombudsmanka
Zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová už před týdnem požádala ministra zemědělství Petra Gandaloviče, aby používání barviva, u kterého neexistuje žádná bezpečná dávka, zakázal ihned.

Sprej nesoucí rakovinu je dál v prodeji. Přes zákaz

České státní instituce na nejnovější poznatek o nebezpečném barvivu totiž reagovaly tak, že musí vyčkat na zákon nebo zákaz, který přijde z Bruselu. Podle právníků úřadu ombudsmana však může stát nebezpečnou látku zakázat "bez čekání" - prakticky okamžitě.

"Obracím se na vás v zájmu ochrany zdraví občanů ve smyslu Listiny práv a svobod. Právní rámec vnitrostátních předpisů v návaznosti na evropskou legislativu vydání okamžitého zákazu umožňuje," píše Seitlová v dopise, který má Aktuálně.cz k dispozici.

Proti nebezpečné látce, která se už v malém množství mění v organismu na rakovinotvorný anilin, by vláda mohla použít už platný zákon o potravinách a tabákových výrobcích.

Počkáme na Brusel
Ministerstvo ale na zákazu pracovat ani nezačalo. Počkalo na to, jak rozhodne EK. I když tvrdí, že se zákazem by souhlasilo.

Nebezpečné barvivo už dříve zakázalo například Rakousko nebo skandinávské země.

Sprej působí rakovinu. Úřady mlčí
"Tak my víme, že barvivo prokazatelně může způsobit rakovinu, můžeme jej zakázat, a přesto budeme čekat na to, až nám to pošle příkazem Evropská unie a mezitím to naši občané budou kupovat a jíst?" ptá se Seitlová.

Samo ministerstvo přiznává, že neexistují přesné statistiky všech druhů masných výrobků, ve kterých se používá barvivo E 128. Pouze uvedlo, že Svaz drůbežářských podniků, Český svaz zpracovatelů masa, společnost Xaverov a.s., Steinhauser s.r.o toto barvivo běžně nepoužívají.

Podmínky používání a jednotlivé druhy přídatných látek při výrobě potravin včetně barviv vymezuje vyhláška. Barvivo E128 je podle ní povoleno výhradně pro masné výrobky s minimálním obsahem obilné složky 6 procent (tzv. breakfest saussages) a pro hamburgerové maso s minimálním obsahem rostlinné nebo obilné složky 4 procenta. Nejvyšší povolené množství barviva E 128 ve výrobku je 20 mg/kg.

Podobně jako před rokem
Pokud budou výrobky s barvivy déle v prodeji, opakovala by se situace z loňska.

Tehdy totiž Seitlová, ještě jako senátorka, upozornila na nebezpečnou látku isobutylnitrit, která se používá ve výrobcích nazývaných jako osvěžovače vzduchu nebo čističe videohlav prodávaných převážně v sex-shopech.

Přesto, že požadovala její okamžitý zákaz, ministerstvo životního prostředí vydalo vyhlášku o zákazu prodeje až po téměř roce, navíc v poslední možný termín, kdy Česku za prodlevu hrozily sankce od EU.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu