PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

OSN kritizuje Česko kvůli lidským právům. Vlády mlčí27.07.2007

Praha - Zajistěte občanům možnost, stěžovat si u nezávislého orgánu na policisty. Odškodněte oběti nezákonné sterilizace, odstraňte klecová i síťová lůžka a školte lékaře v oblasti lidských práv pacientů. Ukončete segregaci romských žáků ve školách.

Tak zní některá doporučení Výboru pro lidská práva při OSN, který vypracoval zprávu o dodržování Mezinárodního paktu o občanských a politických právech v Česku.

"Apelujeme na českou vládu, aby začala tato upozornění brát vážně," říká právník české Ligy lidských práv David Zahumenský. Podle něj stejnou kritiku už Česko sklidilo i od dalších mezinárodních institucí. "Liga lidských práv má vypracována zcela konkrétní návrh, které by situaci pomohly zlepšit."

Podle ligy se situace ve zmíněných oblastech u nás nezlepšuje a kritika zůstává.

Příkladem může být například zmíněné znevýhodňování romských dětí ve školách. "Členům Výboru neušlo, že ačkoli Česká republika formálně zrušila kategorii "zvláštních škol", v základním vzdělávání stále přetrvává faktická segregace romských žáků; doporučil vládě, aby přijala opatření, která tuto závadnou situaci ukončí," uvádí tisková zpráva Ligy lidských práv.

Výbor OSN kritizuje i to kolik romských dětí je vychováváno v dětských domovech, podle nich je tak porušováno jejich právo na rodinný život.

Tento stav se v Česku netýká jen malých Romů. Obecně je v České republice nejvíce dětí z celé Evropské unie odebíráno z rodin. Často je navíc důvodem finanční situace rodiny.

OSN vadí, že zlepšení nevidí ani v jiných oblastech například žádný z lékařů, který provedl neporávněné sterilizace ženám v Česku nebyl trestně stíhán a oběti dodnes nedostaly odškodnění.

Ombudsman Otakar Motejl hovořil o odškodnění žen dohodl minulý týden s ministryní Džamilou Stehlíkovou. Konkrétní termín či výše sumy ale nepadly.

Nucená sterilizace zůstane bez trestu. Je promlčená
Další podstatnou výtkou je i fakt, že stížnosti na policisty řeší inspekce, která spadá, stejně jako policie, pod ministrstvo vnitra.

"Nerespektování svých dřívějších doporučení českou vládou kritizuje Výbor o to víc, že stále neubývá stížností na špatné zacházení ze strany policistů, ke kterému podle něj dochází především během zatýkání a vazby a dotýká se zvlášť zranitelných skupin obyvatel," uvádí Liga lidských práv.

Podle výboru OSN zůstávají často policisté, kteří poruší něčí lidská práva beztrestní.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu