PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU
Pro kontrolu dětí rodiče sahají i ke štěnicím
16.07.2007
Pro každého rodiče je bezpečí jeho dítěte prvořadou záležitostí. V současné době mu v tom pomáhá moderní technologie, díky které může lépe kontrolovat a sledovat, co jeho potomek dělá. Například mobilní telefon.
ČESKÁ REPUBLIKA - Ruku v ruce s tím se ovšem musí vymezit hranice toho, kdy rodič ve snaze chránit své dítě už příliš zasahuje do jeho práv.
Zatímco ve Velké Británii už před lety zvažovali možnost, že by rodiče sledovali pohyb svých dětí skrze voperovaný čip, u nás situace tak daleko není.
Přesto je na českém trhu k dostání už nějaký čas speciální software, který umožní bez vědomí dítěte proměnit jeho mobil v prostorovou štěnici. Stačí jej nainstalovat do telefonu a následně jej "probudit" posláním SMS zprávy. Pak už bez vědomí majitele telefon snímá všechny zvuky v okolí pěti metrů. Navíc umožňuje poslat veškeré textové zprávy, které projdou mobilem, na zvláštní e-mailovou adresu zadavatele. Celé zařízení je možné koupit za zhruba 60 tisíc korun.
Použití sledovacího softwaru však odborníci vidí jako velmi problematické. Zařízení podle nich funguje na samé hraně zákona.
Psycholog: je to neetické
"Slušný člověk to nedělá, ale ve své praxi jsem se už s takovým jednáním rodičů setkal. Já bych jim to však nedoporučoval. Důvěra je ve vztahu rodič-dítě mnohem větší vklad než kontrola," řekl Právu psycholog Slavomil Hubálek.
"Myslím, že soudný člověk má znát hranice svých práv a také by měl vědět, že stejná práva mají i jeho děti," dodal.
Ani výhody, které toto zařízení může přinést policii a příbuzným obětí trestných činů, Hubálka nepřesvědčí. "Proč argumentovat nejhorší variantou při obhajobě něčeho tak neetického?" říká. Připouští ale, že na druhou stranu by policie měla mít možnost v boji proti zločinu použít veškerou techniku, která je k dispozici.
Zajímat se začnou i ochránci osobních dat
Úřad na ochranu osobních údajů se zatím k této záležitosti jednoznačně nepostavil. "Zatím jsme se s něčím takovým nesetkali ani v teoretické rovině, ale určitě se tím budeme zabývat," uvedla jeho mluvčí Hana Štěpánková.
Podle ní jsou však rodiče zodpovědní za výchovu, tedy i za prostředky, kterými ji provádějí, až do 18 let věku dítěte.
"Ovšem už dovršení 15 let, kdy se z dítěte stává občan, je dítě mentálně zralé vyjádřit se k tomu, zda chce být sledováno," upozornila mluvčí na nedávný případ středoškoláků, kteří nechtěli být ve škole sledováni kamerovým systémem. Upozornila ale také na to, že pokud by bylo takové zařízení použito např. při pátrání po ztraceném nebo uneseném dítěti, nejednalo by se o žádné porušení zákona. "Ta možnost tady je a už byla v minulosti s úspěchem použita," tvrdí Štěpánková. Podle advokáta Jaroslava Ortmana se používání takto upraveného mobilu člověk dopouští zásahu do osobnostních práv, zejména do práva na soukromí.
"V takovém případě může ten, jehož soukromí bylo takto narušeno, žádat nejdříve soud o vydání předběžného opatření, aby se zabránilo pokračování odposlechu a pak by mohla následovat civilní žaloba. Ten návrh a žalobu může samozřejmě na své rodiče podat i jejich potomek, pokud mu už bylo 18 let," řekl Právu Ortman.
Problém by podle něj ale nastal v okamžiku, kdy by své rodiče chtěl žalovat adolescent, který ještě nenabyl plnoletosti. "V tom okamžiku by došlo ke střetu zájmů, protože rodič je dosud stále zákonným zástupcem dítěte. Soud by to asi vyřešil tak, že by dítěti, tedy žalující straně, určil opatrovníka, který by hájil jeho zájmy," uvedl Ortman.
Zástupce jedné z firem, která software nabízí, jej hájí. "Pokud je ale doma vše v pořádku, rodiče přece software nemusí ani spouštět. V dnešní době ale skutečně hrozí dětem podnikatelů nebezpečí únosu. A pokud už k něčemu takovému dojde, je takto fungující mobil velkou výhodou pro rodiče a policii," míní Jiří Schmidt z firmy Probin.
7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde: