PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU
Jiné dveřní štíty: Prst jako klíč
11.07.2007
Ještě než odjedete na dovolenou, kupte si nové číslo Design and Home Digest. Dozvíte se, jak zabezpečit byt proti krádeži, a jak jej otevírat bez kliky. Další z tipů redakce DHD.
Mají kliku nebo nepohyblivou kouli k přidržení dveří, ale zámek pro klíč v nich nehledejte… Klíče jsou přežitek. Z hotelů možná znáte otvírání dveří pomocí čipové karty, my však nabízíme poněkud jiné řešení. K odemknutí lze totiž použít i snímek oční sítnice, otisk prstu nebo přístupový kód.
Prst jako klíč
Takzvané biometrické prvky představované částí vašeho těla mají oproti klíčům mnohé přednosti: nosíte je stále „s sebou“ bez rizika ztráty nebo zapomenutí a jednoznačně vás identifikují. Jako biometrický prvek může sloužit třeba sítnice oka – zvláštní kamery (například od firmy Panasonic) ji dokážou prozkoumat a podle výsledku srovnání se vzorem povolit, či nepovolit vstup do domu. Ovšem scénka, kdy při příchodu domů zíráte do objektivu, působí trochu jako z filmů Charlieho andílci nebo Minority Report.
Druhá varianta, kterou vám chceme představit, je založena na osvědčeném principu ověřování otisku prstu. V kriminalistice slouží daktyloskopické stopy jako důkaz pro usvědčení pachatele, papilární linie na bříškách prstů jsou totiž jedinečné pro každého člověka. Některé banky vyžadují otisk prstu coby další prvek pro jednoznačnou identifikaci majitele kreditní karty. Existují také notebooky se snímačem otisku prstu, fungujícím jako spouštěč přístroje. Proč tedy nevyužít stejný princip i při otevírání dveří?
Komu ano a komu ne
Vychází z něj více výrobců, například česká firma Suncom CZ. Její výrobky nás zaujaly, a proto přinášíme několik tipů na zjednodušení vašeho příchodu domů. Není třeba hledat klíče na dně přeplněného příručního zavazadla nebo v noční tmě, proces odemykání dveří se spustí po přiložení a autorizaci otisku prstu či několika prstů. Je konec výměnám zámkových vložek, nikdy si taky nezabouchnete dveře a následně neutratíte majlant za zásah zámečnické pohotovosti. Nebudete muset vláčet v kapse žádný kov. Samozamykací systém zamkne vždy, když jsou dveře zavřené, nemusíte se tedy obávat, že jste neotočili klíčem nebo že děti nebo kdokoli jiný nechal nemovitost lapkům napospas. Řemeslníkům, kteří pracují ve vašem příbytku, umožníte dočasně vstup přidáním jejich otisků. Odpadá strach, že si nechají vyrobit kopii klíčů a pak vás pohodlně vykradou. A když se do krve pohádáte s chůvou, sousedem, tchyní, tchánem, přítelkyní, přítelem? Jednoduše otisk dotyčného vymažete – a má smůlu!
Pružné kódování
Se zámky HD biometric máte oproti běžným klíčovým, kartovým, čipovým a jiným systémům jistotu, že nikdo nepůjčí klíč, kartu, čip někomu nepovolanému nebo je nezneužije k neoprávněné autorizaci. To je velká výhoda například i při sledování docházky. Vždy se fyzicky autorizuje osoba s otiskem, a ne ta, která si kartu, čip atp. jen vypůjčí. Přístupové systémy lze napojit na jakékoli elektromechanické, elektromotorické a magnetické systémy. Přístupové systémy a některé zámky umožňují autorizaci i zadáním kódu. To je vhodné například pro dočasný vstup dělníků, doručovatelek, messengera atd. Kód lze kdykoli po telefonu sdělit příslušnému člověku a pak ho zase změnit.
Udolali jsme vás argumenty? Podívejte se, jak takové dveřní štíty vypadají v reálu. Dají se použít například i na kufru nebo dveřích sejfu! A ještě něco na závěr. Tyto systémy plně nahrazují funkci klíče, to znamená, že klika funguje tak, jak jste byli doposud zvyklí…
Shrnuto
1. Bezpečnostní štít představuje základní ochranu příbytku.
2. Automatické dveřní kování s funkcí rozpoznání příchozího by mělo umět rozeznat co nejvíce osob.
3. Jednorázovým návštěvám povolí vstup model se zadáním číselného kódu. Ten můžete sdělit telefonem.
7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde: