PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

IBM slibuje převratné čipy velikosti zrnek prachu




Nové technologie IBM mohou vést k tomu,
že paměti budou tvořeny jednotlivými atomy

31.08.2007

IBM ve čtvrtek oznámila dva zásadní objevy v oboru nanotechnologii. Díky nim by se mohla tisíckrát zvětšit kapacita pamětí a snížit velikost počítačových čipů na rozměry zrnka prachu.

"Na vašem iPodu může být uloženo mnohem více informací," říká vědec Cyrus Hirjibehedin z IBM. Tato společnost odhaduje, že by na takovém zařízení bylo možno skladovat celý obsah YouTube, asi 1 000 bilionů bitů dat. To, co Hirjibehedin a jeho kolegové objevili, je technologie, která by mohla vést k použití atomů pro digitální paměť.

Hirjibehedin předpovídá, že by se komerční produkty založené na tomto výzkumu mohly objevit do deseti let, ale varoval, že každá taková prognóza je velmi obtížná. "Každá taková výzva pro inženýry je zároveň velkou neznámou," řekl.

Ve své zprávě vědci popisují, jak použili speciální mikroskop, který pracuje při teplotě půl stupně nad absolutní nulou, k tomu, aby změřili orientaci a sílu magnetické anizotropie jednotlivých atomů železa.

Předtím byla taková měření zprůměrňována pro miliony atomů. Ale hodnotit jednotlivé atomy má výhodu. Atomy, které mohou udržovat specifickou orientaci, se totiž mohou využít pro prezentaci "jedniček" nebo "nul", a tak mohou být použity pro ukládání digitální informace.

"Jeden z dlouhodobých cílů naší skupiny je, abychom byli schopni právě tohoto ukládání informací v atomu," řekl člen vědeckého týmu Andreas J.Heinrich. "To, co jsme dělali až do této chvíle, byl první krok k tomuto cíli."

Druhá významná nanotechnologická novinka pochází z výzkumné laboratoře ve švýcarském Curychu, kde vědci vyvinuli molekulární přepínač. Tyto molekulární přepínače mohou být připojené k jiným molekulám nebo s nimi vytvářet síť. Objev prý připraví cestu modulárním molekulovým logickým prvkům, které by nakonec mohly nahradit technologii CMOS.

"Obě tyto novinky představují výrazný pokrok v nanotechnologiích, o které se zajímáme," vysvětluje Hirjibehedin. "Věřím, že v obou případech jsme na cestě k tomu, aby na základě výsledků výzkumu bylo možno v dohledné době vyrábět praktická zařízení."

Curyšský tým udělal objev náhodou při studiu chvění molekul. "Jedna z krás výzkumu spočívá v tom, že zkoumáním v jedné oblasti někdy narazíte na něco důležitého v oblasti úplně jiné," tvrdí Gerhard Meyer z výzkumného týmu, který se zabývá nanotechnologiemi v curyšské laboratoři IBM. "Ačkoli objev byl náhodný, může se ukázat jako významný pro konstrukci počítačů budoucnosti."

O obou novinkách výzkumu v pátek informoval časopis Science.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu