PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Čína: na počítače Pentagonu jsme neútočili


05.09.2007

Čínská vláda popřela, že by členové její armády v červnu napadli počítačovou síť ministerstva obrany Spojených států. Z útoku ji neoficiálně obviňují USA. Britský deník The Guardian ve středu zase napsal, že čínští hackeři napadli počítačovou síť některých britských ministerstev. O podobném útoku v Německu informoval minulý týden též časopis Der Spiegel.

PEKING - "Čínská vláda byla vždycky proti jakýmkoliv zločinům na internetu včetně hackerství a stíhá je podle zákona," uvedla mluvčí čínského ministra zahraničí Jang Ju.

"Někteří lidé divoce obviňují Čínu a lehkomyslně tvrdí, že čínská armáda zaútočila na počítačovou síť Pentagonu," sdělila. "Je to zcela bezdůvodné a připomíná to mentalitu studené války," dodala.

Podle ní jsou útoky hackerů mezinárodním problémem, poznamenala, že na Čínu zaútočili také.

Následky útoku trvaly skoro tři týdny

Pentagon potvrdil, že musel na skoro tři týdny odpojit nezajištěnou část svého e-mailového systému. Vláda upřesnila, že nezabezpečený systém není propojen s jinými sítěmi, které obsahují důležité vojenské informace.

Ministerstvo odmítlo upřesnit, koho považuje za pachatele. Podle bývalých i nynějších amerických činitelů, které cituje deník Financial Times, však interní vyšetřování ukázalo na Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu (ČLOA).

Pentagon vyhodnocuje, jak velké množství údajů bylo staženo, ale podle jednoho zdroje šlo většinou o "neklasifikované" informace. Incident prý armádní složky přiměl, aby přehodnotily, jaké zprávy lze posílat nezajištěnou e-mailovou poštou.

Útok na Británii

Čínští hackeří údajně zaútočili i na britských ostrovech. Napsal to The Guardian s odvoláním na vládní zdroje, podle nichž záškodníci jsou příslušníky čínské armády.

Hackeři se prý dostali do systému britského ministerstva zahraničí a dalších klíčových ministerstev. Zda bylo postiženo také ministerstvo obrany, odmítli jeho představitelé sdělit.

Vládní zdroj dále deníku řekl, že loni vypadla část počítačů v Dolní sněmovně britského parlamentu. Nejprve se prý myslelo, že jde o dílo jednotlivce, pak se ale ukázalo, že za útokem stojí organizovaná čínská hackerská skupina.

Bezpečnostní úřady jsou však podle Guardianu ohledně ataků počítačových pirátů skoupé na slovo. Jeden odborník nicméně listu sdělil, že jde o "konstantní pokračující problém".

Stejné podezření mělo Německo

O obdobném útoku, nasazení tzv. trojského koně do počítačů německé vlády, informoval minulý týden i časopis Der Spiegel. Také zpravodajské služby SRN pustily informaci o podezření, že piráti byli ve skutečnosti čínští vojáci. Šlo o tak choulostivou otázku, že se dostala až na pořad jednání čínského premiéra Wen Ťia-paa a Angely Merkelové při její návštěvě ČLR.

Merkelová hovořila o "velkém znepokojení", ale nespecifikovala. Wen naznačil ochotu vlády s Berlínem v boji proti hackerům spolupracovat, ale také nebyl adresný.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu