OČISTNÉ PROCESY SÍLÍ - PLANETA ZEMĚ SE OČIŠŤUJE OD HRUBOVIBRAČNÍCH ENERGIÍ
Doba, kdy se životní prostředí zlepšovalo, skončila
05.10.2007
Praha - Ovzduší prosycené jemným prachem i rakovinotvornými látkami. Narůstající počet dětských alergiků. Vysoké emise skleníkových plynů. Nízký podíl obnovitelných zdrojů energie. Narůstající automobilová doprava. Velké množství domácích odpadků, které končí bez užitku na skládkách. Lesy, které patří k nejpoškozenějším v Evropě.
Doba, kdy se české životní prostředí zlepšovalo, je za námi. V posledních letech podle měřitelných ukazelů stagnuje, nebo se dokonce zhoršuje. Dokládá to aktuální Zpráva o stavu životního prostředí v roce 2006.
"V řadě oblastí pokulháváme za ostatními evropskými státy," zdůraznil ministr životního prostředí Martin Bursík.
Špinavý vzduch dýchá 62 procent lidí
Připomněl, že vzduch s vysokými koncentracemi drobných prachových částic, na které se mohou vázat i rakovinotvorné látky, dýchá 62 procent obyvatel země, a to nejen ve městech, ale i na venkově.
Výrazně totiž roste znečišťování vzduchu silniční dopravou a také lokálním vytápěním - lidé se totiž kvůli zdražování plynu a elektřiny masivně vrací ke spalování levnějšího, ale neekologického uhlí nebo dokonce odpadků.
Ekologické Hnutí Duha označila zprávu o stavu životního prostředí za alarmující. "Vláda musí k á vzduch je špinavý, skládkování roste, lesy chřadnou přidat také bé, totiž co s tím udělá. Nutná jsou konkrétní legislativní opatření," řekl Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha.
V Česku se například loni recyklovalo jen dvacet procent domácího odpadu, přičemž Německo či Rakousko už před několika lety dosáhly padesáti procent. Zatímco v roce 2005 skončilo na českých skládkách bezmála sedmdesát procent komunálního odpadu, vloni už to bylo více než osmdesát procent.
"Pořád ještě chybí nová legislativa, která by domácnostem usnadnila recyklaci odpadků. Především ve většině měst vůbec nejde třídit zelený odpad, kuchyňské zbytky a odpad ze zahrad, které dohromady tvoří největší složku popelnic," řekl Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha. Dodal, že chybí i zákon o obnovitelných zdrojích tepla, který by pomohl domácnostem, aby už nemusely vybírat mezi drahým plynem a špinavým uhlím.
Bursík: Na zákonech už pracujeme
Ministr Bursík uvedl, že úředníci z jeho ministerstev i dalších resortů už na nových předpisech pracují. Chystá se kupříkladu vyhláška, která umožní využívat biologický odpad ve všech obcích v republice.
Do konce příštího roku by měl být připraven zcela nový zákon o ochraně ovzduší, který by měl například pomoci k tomu, aby lidé doma netopili škodlivým uhlím, ale čistšími zdroji včetně obnovitelných. Mají se i zpřísnit technické požadavky na kotle, aby vypouštěly do ovzduší méně exhalací.
Novela zákona o silniční dani má zase motivovat podnikatele, aby si pořizovali ekologičtější vozidla. Vzorem mají být státní či krajské úřady, které by do konce roku 2013 měly mít třetinu aut na plyn či elektřinu.
"Potenciál pro radikální zlepšování životního prostředí byl téměř vyčerpán, další snižování negativních vlivů vyžaduje výrazně vyšší úsilí i investované prostředky," konstatuje se v dokumentu, který zpracovala Česká informační agentura životního prostředí CENIA.
7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde: