OČISTNÉ PROCESY SÍLÍ - PLANETA ZEMĚ SE OČIŠŤUJE OD HRUBOVIBRAČNÍCH ENERGIÍ

Vědci: Oteplování přináší chaos


06.11.2007

Více než stovka zemí, ve kterých žijí téměř čtyři miliardy lidí, je ohrožena změnami, které vytváří globální změny klimatu. Jejich vlády čelí podle několika nových nezávislých studií bezpečnostním rizikům: ozbrojeným konfliktům, politické destabilizaci a nezvladatelné migraci.

Hrozí války o vodu

"Klimatické změny vytvoří prostředí náchylné k násilným střetům, které zanechají jednotlivé komunity chudší a zranitelnější vůči těmto změnám," tvrdí uskupení International Alert ve zprávě, kterou hodlá zveřejnit tento týden.

Zvýšení mořské hladiny či sociální a etnické konflikty ohrozí mnohé africké, asijské a jihoamerické země. Nebezpečí se nevyhne ani Evropa. "Třeba Nizozemsko bude zasaženo důsledky zvyšování mořské hladiny," citoval ze zprávy list Guardian.

Jinde to bude podstatně horší. "Rozsáhlá území mají pustošit prudké bouře, tající ledovce, následné povodně a eroze půdy, to vše povede k sociálním konfliktům a regionálním válkám," vyslovil šéf International Alert znepokojivou prognózu pro rozvojový svět.

Chudší státy mají mnohem menší možnosti, jak se s následky přírodních pohrom vyrovnat. Nemají v čele efektivně fungující vlády, které by katastrofy zvládly.

Jako příklad uvádí Smith jihoamerické Peru. Okolo roku 2015 přijde země s 27 miliony obyvatel vlivem oteplení o zásobu pitné vody, kterou představují andské ledovce. Hledání nových zdrojů může oživit vzpomínky na hraniční spory se sousedy, především s Chile. "Výsledkem bude chaos a masová migrace," tvrdí Smith.

Populární téma politiků

Na vlastní oči se proto nyní chce přesvědčit o známkách měnícího se klimatu v Jižní Americe šéf OSN Pan Ki-mun. Zamířil do amazonského pralesa, pokračuje do Antarktidy. Není jediným. Spanilých jízd politiků do ohrožených míst přibývá. Nedávno zavítala do Grónska Angela Merkelová, aby dodala na věrohodnosti své nesmlouvavé kampani za omezení emisí škodlivých plynů.

Podle odborníků není času nazbyt. Peru by muselo přijmout odpovídající opatření v podstatě okamžitě, aby zabránilo nezvladatelnému chaosu v blízké budoucnosti. Jinde už je pozdě. Třeba v Bangladéši, kde se migrace do sousední Indie, kvůli neustálým záplavám, dávno stala skutečností. "Není to výhled na příští léta, je to přímo před námi," tvrdí vědci.

K podobným závěrům dospěl i výzkum dvou amerických think-tanků. Podle Centra pro strategická a mezinárodní studia je nebezpečí vyplývající z oteplování planety dlouhodobě podceňováno.

"Situace je alarmující," uvádí se ve studii, zveřejněné tento týden ve Washingtonu. Změny klimatu zvýrazní stávající konflikty a podnítí nové, domnívají se autoři zprávy. Vytvořili tři scénáře: od nejmírnějšího, který počítá v roce 2040 s oteplením planety o 1,3 stupně Celsia, až po katastrofický, který pracuje s oteplením o 5,6 stupně.

"Změna klimatu je jednou z nejvážnějších bezpečnostních hrozeb, před kterou dnes USA stojí," řekli agentuře AP experti, mezi nimiž nechyběl bývalý šéf CIA James Woolsey.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu