PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

IBM vylepšila vlastní superpočítač, opět je nejrychlejší


14.11.2007

Zdá se, že americká IBM drží tajný recept na to, jak ze svých superpočítačů dostávat s časem stále více a více výkonu. Společnost nedávno upgradovala systém BlueGene/L, který je nyní asi 1,7x výkonější než byl před půl rokem.

V benchmarkovacím programu Linpack dosahuje superpočítač výkonu 478,2 TeraFLOPS. Před půl rokem to bylo "pouhých" 281 TeraFLOPS.

Systém je dnes tvořen 104 rack skříněmi (před aktualizací jich bylo 64) a 2048 procesory IBM PowerPC. Superpočítač, který se mu svým výkonem blíží nejvíce, jej sleduje s patřičné vzdálenosti s výpočetní silou rovnou 167,3 TeraFLOPS (BluGene/P).

V žebříčku 500 nejvýkonnějších superpočítačů má IBM neuvěřitelných 232 strojů. Drží tak 45procentní podíl mezi jejich výrobci. Čytři z těchto počítačů jsou přitom v desítce nejsilnějších, 38 v takzvaném TOP 100 srovnání.

Drtivou většinou z 500 nejvýkonnějších superpočíatčů dneška pohání čipy Intel (354 systémů). Na druhém místě se se 78 stroji umístila AMD. IBM, byť nejúspěšnější konstruktér superPC, má procesory PowerPC jen v 61 mašinách.

Chystá se RoadRunner

BlueGene/L je však pouhý čajíček proti stroji RoadRunner, který chce IBM dokončit již příští rok. Zakázku na něj podalo americké ministerstvo energetiky.

Superpočítač v Los Alamos v National Laboratory bude složen z 16 000 procesorů AMD Opteron kombinovaných s 16 000 kusy jader Cell. Ojedinělý výrobek by měl být vůbec nejvýkonnějším strojem, jaký kdy IBM postavila.

Jeho špičkový výkon je roven více než 1,6 petaflopů (neboli 1,6 tisíc biliónům výpočtů za sekundu). Počítač bude zabírat plochu 1 115 metrů čtverečních, což zhruba odpovídá třem basketbalovým hřištím.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu