PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU
Klimatickým hříšníkem číslo jedna je ropný stát
07.12.2007
V aktuálním hodnocení zemí podle přístupu k ochraně životního prostředí boduje Švédsko, podle očekávání propadly Spojené státy a Saúdská Arábie.
Bez větších překvapení se obešlo nové vydání indexu zemí podle přístupu k životnímu prostředí, který na konferenci OSN o klimatických změnách na indonéském ostrově Bali zveřejnily organizace Climate Action Network Europe (CAN) a Germanwatch. Nejhůře z šestapadesáti hodnocených zemí dopadly Saudská Arábie, Spojené státy a Austrálie, naopak v čele se ocitlo Švédsko před Německem a Islandem.
Česká republika se umístila na pětadvacátém místě, Slovensko je devatenácté. Každoročně vyhlašovaný index zemí podle přístupu k životnímu prostředí zahrnuje 56 průmyslových a rychle se rozvíjejících států, které jsou celkově zodpovědné za více než 90 procent světových emisí oxidu uhličitého.
Čína chválena, Austrálie má naději
Saúdská Arábie, největší vývozce ropy na světě, uzavírá žebříček už druhý rok za sebou. Důvodem je podle autorů hodnocení politika království, bránící jakýmkoli pokusům o snížení emisí skleníkových plynů. Předposlední Spojené státy jsou jedinou vyspělou zemí, která se nepřipojila ke snižování exhalací skleníkových plynů a dlouhodobě odmítá závazné emisní limity.
Naopak třetí největší hříšník Austrálie si tento týden vysloužila na konferenci o klimatu aplaus delegátů za to, že nová vláda premiéra Kevina Rudda ratifikovala Kjótský protokol a projevila zájem o větší zapojení do ekologických iniciativ. To by jí mohlo do budoucna vynést lepší hodnocení.
Podobně pozitivní ohlasy již od Germanwatch získala Čína, která podle některých expertů již předběhla USA jako největší producent skleníkových plynů. V aktuální zprávě je chválena za pokrok v posledních dvou letech, zvýšení energetické efektivity a propagace obnovitelných zdrojů energie.
Tlak na trvalou aktivitu
Vedoucí Švédsko podle Germanwatch do určité míry profituje ze svých přírodních zdrojů, druhé Německo poskočilo o několik míst dopředu díky politickým bodům, získaným mimo jiné na červnovém setkání G8 v Heiligendammu. Na prvních dvaceti místech se nachází celkem dvanáct ze sedmadvaceti zemí Evropské unie, patří k nim mimo jiné Velká Británie, Francie, Maďarsko či Slovensko.
Dobré umístění v letošním žebříčku ovšem nezaručuje podobné postavení do budoucna. V případě polevující aktivity v oblasti ochrany přírody si i momentálně bodující státy mohou podle CAN pohoršit.
"Téměř žádná země zatím není v pozici, která by výrazněji mohla nabourat postupující destabilizaci klimatu," řekl šéf CAN Matthias Duwe.
Cílem žebříčku, který byl poprvé publikován v roce 2006, je vystupňování tlaku na země, které dosud zaostávají v zájmu o klimatické otázky.
7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde: