PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Německý Lidl sledoval své zaměstnance i na WC


27.3.2008

Každý pohyb zaměstnanců doprovázely kamery, z jejich záznamů se dělaly přepisy. "Je sobota, deset hodin ráno. Pokladní paní R. odchází každých patnáct minut na toaletu a nechává tak zbytečně čekat zákazníky ve frontě," uvádí se v jednom z nich.

Kdyby se udělovala cena ze největšího "špehouna" roku, asi by ji dostal německý potravinářský řetězec Lidl. Německý magazín Stern odhalil, že společnost nezákonně několik měsíců sledovala v prodejnách každý pohyb svých zaměstnanců. Nebála se přitom zajít ani do nejmenších detailů - pracovníci byli podle listu pozorováni i na toaletách. Lidl, který je součástí skupiny Schwarz, si také vedl seznam o tom, kdo nosí tetování nebo s kým v práci často hovoří.

Řetězec působí i na tuzemském trhu. Někteří odborníci se domnívají, že podobné praktiky sledování, jaké předvedl Lidl v Německu, se mohou objevit i v Česku. "Nedivil bych se, kdyby se tento způsob takzvané ochrany zboží přenesl i do českých maloobchodů, zatím však takové nařčení nemáme a dosud jsme neměli. Německé praktiky jsou protizákonné a určitě by z toho tamní odbory měly vyvodit důsledky," řekl pro HN předseda odborového svazu pracovníků v obchodu Alexandr Leiner.

Mluvčí německého Lidlu Petra Trabertová nařčení ze systematického sledování popírá.

"Tento dozor pouze napomáhal identifikovat toho, kdo svým chováním škodil naší společnosti. Kamery byly v prostorách prodejen nainstalovány především proti zlodějům, se kterými se řetězec již delší dobu bojuje, a ne ke sledování zaměstnanců," řekla Trabertová pro magazín Stern.

Německý list má však přepisy z kamer k dispozici. "Je sobota, deset hodin ráno. Pokladní paní R. odchází každých patnáct minut na toaletu a nechává tak zbytečně čekat zákazníky ve frontě," uvedl Stern.

Bouří se i politici

Informace o systematickém sledování zaměstnanců Lidlu v současnosti přešetřuje ministerstvo vnitra spolkové země Bádensko-Württembersko, kde má maloobchodní řetězec sídlo. Zatím není vůbec jasné, zda iniciativa k instalování neviditelných kamer vyšla z vedení německé společnosti nebo od najatých detektivních kanceláří. Lidl ale uvedl, že chce v budoucnu používat jen viditelně umístěné kamerové systémy.

Jasno však chtějí mít i němečtí politici, které celá událost kolem sledování maloobchodního řetězce pobouřila.

"To, co se tam děje, je pohrdání člověkem. Zaměstnancům teď lze jen doporučit, aby vstoupili do odborů a zakládali závodní rady," řekl například ekonomický expert sociální demokracie (SPD) ve Spolkovém sněmu Rainer Wend.

Lidl měl měl problémy s kázní již dříve. Na sledování Lidlu pomocí kamerového systému upozornil již před čtyřmi lety německý odborový svaz pracovníků a v roce 2004 dostala společnost za ponižující způsoby jednání se zaměstnanci cenu Big Brother Award, kterou aktivisté udělují za porušování občanských práv.

U nás se zatím nesleduje...

"Pracovní podmínky v maloobchodech jsou obecně velmi tvrdé. To, co se stalo v Německu, se může stát i tady a nemusí jít pouze jenom o Lidl," uvedla šéfredaktorka časopisu Moderní obchod Eva Klánová.

Tyto spekulace však český Lidl odmítá. "Kamerový systém není instalován v prostorách určených pro zaměstnance, kteří jsou s instalovaným kamerovým systémem a jeho fungováním seznámeni při podpisu pracovní smlouvy," říká mluvčí Lidl Sandra Kipeťová.

...i když spory už tu byly

Nepokoje mezi řetězci a zaměstnanci zná i český maloobchod. Například loni v létě si odboráři ze sítě prodejen Plus-Discount, které v současnosti patří skupině Rewe Group, stěžovali na špatné zacházení přímo vedení společnosti v Německu.

"Pracovníci na pokladnách například museli čistit chodníky, což samozřejmě nevyplývá z jejich pracovní smlouvy. Stížností na chování Plusu jsme měli hodně, některé z nich byly i dost drastické," dodal Leiner. Střet nakonec vyústil ve stávku v severočeském Mostě. Poté byl z funkce regionálního manažera prodejen a jednatele společnosti odvolán Michael Neervoort - druhý nejvyšší šéf českého Plus.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu