PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Ministerstvo zaspalo, údaje o dědictví z katastru nezmizí


7.6.2008

V katastru nemovitostí si stále kdokoli může snadno zjistit, co zdědil jeho známý, soused či třeba všeobecně známá osobnost. Přestože na tuto závažnou skutečnost Právo upozornilo již před téměř tři čtvrtě rokem a všechny úřady uznávají, že to není v pořádku, nezměnilo se dosud nic.

Na katastru může každý zájemce rovněž nahlédnout třeba i do jakýchkoli kupních smluv týkajících se nemovitostí, ale zde není zdaleka tolik údajů soukromého charakteru.

Náprava u dědictví je přitom jednoduchá, ale vázne na laxním přístupu ministerstva spravedlnosti.

O problému jsme informovali v článku Zdědíte-li nemovitost, celé vaše dědictví bude přístupné na katastru (13. září 2007). Jde o to, že je-li součástí dědictví nemovitost, soudy posílají na katastr celé rozhodnutí o vypořádání dědictví, který na jeho základě zapíše nového vlastníka nemovitosti – dědice.

Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .

Podle zákona o katastru je ale listina, která je podkladem pro zápis vlastnického práva, veřejnou listinou, do níž může nahlédnout a dokonce si pořídit kopii úplně každý. Lze tedy snadno zjistit, kdo co zdědil, v jaké výši, dluhy zůstavitele apod. A případně toho i zneužít.

Nejvíc paradoxní u dědictví je, že pro zápis do katastru by stačil pouze údaj o tom, kdo zdědil nemovitost. „My nepotřebujeme celé rozhodnutí o dědictví,“ potvrdil Právu předseda Českého úřadu zeměměřického a katastrálního Karel Večeře.

Vše lze řešit hned

Soudům nařizuje posílat katastru kompletní usnesení o dědictví ministerstvo spravedlnosti (MS), a to ve vyhlášce číslo 37/1992 Sb., o jednacím řádu pro soudy. Přitom by pouze stačilo změnit formulaci v tom smyslu, že soudy budou katastru zasílat jen údaje o konkrétní nemovitosti a kdo ji zdědil.

„Ministerstvo spravedlnosti počítá s novelou vyhlášky, ale bude k ní přistoupeno, až bude známo konečné znění novely občanského soudního řádu, která je nyní v Poslanecké sněmovně. V rámci novely by měl být reflektován i vámi zmiňovaný problém,“ sdělila Právu mluvčí MS Zuzana Kuncová.

Novela Občanského soudního řádu (OSŘ) však podle informací Práva nabude účinnosti až zhruba za rok.

Důvody oddalování řešení problému mluvčí blíže nevysvětlila. Žádné pádné totiž ani nejsou. Novela OSŘ sice má změnit postavení notářů, kteří budou nově namísto soudu vydávat rozhodnutí o vypořádání dědictví, ale kvůli tomu není třeba vyčkávat s nápravou problému. Už nyní notáři připravují pro soudy úplný návrh rozhodnutí o dědictví, takže by jim přibylo jen něco práce navíc.

Advokát: ÚOOÚ je pasívní

Úřadu na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) se sice nelíbí, že na katastru je k dispozici takový rozsah závažných informací dotýkajících se soukromí a rodinného života, ale s Ministerstvem spravedlnosti nedokázal pohnout.

„Zatím odsud přes naši veškerou snahu nepřišla žádná pozitivní reakce. Jednáme i směrem k Senátu a s katastrem. Víc ale udělat bohužel nemůžeme,“ sdělila Právu mluvčí úřadu Hana Štěpánková.

Někteří odborníci ale soudí, že Úřad na ochranu osobních údajů je v této věci pasivní. „Může usilovat o změnu jakékoli normy neoficiální cestou, třeba přes poslance nebo vládu. Je zapotřebí, aby byl v tomto směru razantnější,“ řekl Právu pražský advokát Radek Pokorný.

Podle jeho slov je situace alarmující „Například soudci bojují, aby se z jejich majetkových poměrů nic nedostalo na veřejnost, a na katastru se lze snadno dovědět informace velmi osobního rázu obrovského množství lidí,“ dodal Pokorný. Upozornil, že v jiných případech za mnohem menší prohřešky hrozí firmám i jednotlivcům od ÚOOÚ i miliónové pokuty.

Protestují i čtenáři

Znepokojeni jsou i čtenáři. Po zveřejnění článku loni v září nám čtenářka D. K. napsala: „Zhruba před rokem jsem se telefonicky obrátila na Úřad pro ochranu osobních údajů po zjištění, že usnesení soudu o dědictví po mém otci je v rukou mně zcela neznámé osoby. Nyní bych mu chtěla vzkázat: Jsem ráda, že je váš úřad stavem věcí alespoň znepokojen, a doufejme, že v průběhu několika příštích let začne dělat něco konkrétního i pro ochranu osobních dat občanů.“

Obdobně jsou na katastru zbytečně veřejně přístupná i kompletní rozhodnutí soudu o vypořádání majetků manželů po rozvodu. I zde by stačilo k provedení změny vlastnického práva katastru zaslat jen výpis z rozhodnutí soudu.

Někteří čtenáři v této souvislosti upozornili, že i obchodní rejstřík poskytuje veřejně k dispozici mnoho osobních údajů i údajů o firmám. To je sice pravda, ale zde jde přece jen o jinou situaci. Tyto údaje, byť mohou být rovněž zneužitelné, chrání především obchodní partnery, a proto veřejnost přístupu k nim musí být posuzována hlavně z tohoto pohledu. Kompletní údaje o dědictví na katastru jsou naproti tomu zveřejňovány zcela zbytečně a nesmyslně.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu