PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Brno hlídají další kamery


3.10.2008

Mohou se otáčet o 360 stupňů, na stovky metrů zaostřit obličej nebo registrační značku vozidla. V budoucnu se navíc „naučí“ třeba spočítat dav lidí, upozornit na neobvyklé situace nebo na pohyb hledané osoby či automobilu.

To vše dokáže osmnáct nových kamer, které od včerejška hlídají centrum metropole včetně oblastí se zvýšenou kriminalitou v ulicích Cejl, Bratislavská či Francouzská. Město do systému investovalo na 40 milionů korun a svěřilo ho strážníkům s jasným cílem – zvýšit bezpečí v ulicích. Nejoptimističtější odhady dokonce hovoří o úplném vymizení kriminality z monitorovaných oblastí.

„Impulzem pro rozvoj systému byly stížnosti starostů městských částí Brno-střed a Brno-sever na časté napadání žáků před základními školami. Právě školy budou některé z kamer střežit,“ vysvětlil ředitel Městské policie Brno Daniel Šíma. Není podle něj po zkušenostech z jiných měst vyloučeno, že rodiče začnou své děti posílat do škol trasami, které kamery sledují.

Do dohledového centra v sídle brněnské městské policie ve Štefánikově ulici vede optickými kabely na datovou stěnu kvalitní digitální signál, získaný materiál bude moci sloužit jako důkaz v trestním řízení.

Celkem strážníci využívají šestatřicet vlastních kamer, přístup mají ke čtyřem desítkám dalších sledovacích zařízení republikové policie nebo brněnského dopravního podniku. Dohledové centrum funguje nepřetržitě. „Při krizových situacích například můžeme sledovat útěk pachatele přepadení nebo ujíždějící vozidlo,“ pochvaluje si mluvčí strážníků Zdeněk Novák a totožně se vyjádřil i Bohumil Malášek z republikové policie.

Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .

Dobré zkušenosti s kamerami mají i v dopravním podniku, a to nejen s těmi, které jsou součástí bezpečnostního systému. „Kamery jsou nainstalované i uvnitř některých nových tramvají. Díky tomu, že řidič má přehled, se už podařilo zabránit vandalským útokům,“ připomněla mluvčí podniku Hana Pohanová.

„Městských strážníků je málo, nemůžou proto stát na každém rohu. Máme teď ale víc očí, takže můžeme reagovat z dohledového centra,“ doplnil šéf strážníků. Osmnáct nových kamer bude monitorovat kromě lokalit obývaných převážně Romy i dění v ulicích Milady Horákové, Vranovské nebo na Dukelské třídě. Síť by se měla v budoucnu rozšiřovat. „Na každý rok máme od města přislíben určitý obnos na integraci a rozšiřování systému,“ uvedl Šíma. Stejně tak bude dohled efektivnější poté, co začne kromě strážníků obraz vyhodnocovat i speciální software.

„Umožní například spočítat množství lidí na náměstí, porovnávat registrační značky vozidel s databází, nebo dokonce rozpoznat hledanou osobu v davu lidí či upozornit na odložené zavazadlo,“ vyjmenoval možnosti systému zástupce dodavatelské firmy Roman Stuchlík.

Podle zástupců města se lidé mohou cítit bezpečněji, a naopak nemusejí mít strach ze stálého dohledu. „Kamery jsme nezakoupili proto, abychom postihovali bagatelní přestupky, jako je špatné parkování. Jde nám skutečně o snížení kriminality a důraz na prevenci,“ ujistil tajemník brněnského magistrátu Pavel Loutocký. Kamery mají sloužit pouze k monitorování – pokud objektivy nezachytí nic závadného, záznam se po určité době smaže.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu