PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Díky nanotechnologiím brzy uložíme 250 DVD na povrch velikosti jediné mince


23.2.2009

Krystaly safíru mohou být dalším materiálem, který změní elektronický průmysl. Tvrdí to výzkumníci v oboru nanotechnologií, kteří oznámili nový způsob ukládání dat, kdy se obsah 250 DVD vejde na plochu velikosti mince.

Studie, která byla právě zveřejněna v časopise Science, vysvětluje, jak se mohou prvky o velikosti nanometrů samy uspořádat na rozsáhlém povrchu pokrytém filmem z polovodivých polymerů.

Výzkumníci očekávají, že pokud by byl jejich objev využit v elektronice, zlepší se například efektivita ukládání dat v paměťových médiích a podaří se i vylepšit displeje s vysokým rozlišením obrazu či solární články.

Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .

Podobné pokusy, které měly vést ke zlepšení ukládání dat na polovodivé vrstvičce polymerů proběhly už dříve, ale nezdařily se. Polymery – o kterých je známo, že se samy organizují - ztrácely svou organizovanou strukturu, pokud se měla jejich plocha zvětšit, ta pak byla pro ukládání dat nepoužitelná.

Vedoucí výzkumu Ting Xu z Kalifornské univerzity v Berkeley a Thomas Russell z Massachusettské univerzity v Amherstu toto nepříjemné omezení překonali vrstvením polymerů na povrchu upraveného krystalu safíru.

Když je krystal rozříznut a zahřát na 1300 až 1500 stupňů Celsia po dobu 24 hodin, jeho povrch se transformuje do vysoce uspořádaného pilovitého tvaru, a tyto „zuby“ pak mohou být použity jako vodítko pro sebeuspořádání polymerů (viz obrázek).

Díky této nové technice je velikost pole polovodvých polymerů omezena podle Ting Xu pouze velikostí safíru.

Výzkumní pracovníci říkají, že tato technologie by mohla vést k tvorbě téměř dokonalých polí polovodičových materiálů s hustotou až 15krát větší, než bylo možné dosud dosáhnout.

Pomocí této technologie by prý také bylo možné dosáhnout obrazu s vysokým rozlišením, kde by jednotlivé pixely měly velikost pouze tří nanometrů. Další možností je zvýšit hustotu fotovoltaických článků, které budou zachycovat efektivněji sluneční energii.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu