PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Nemocniční monitoring: čipy pacientům i personálu
Motolská nemocnice se k "vězeňskému" typu opatření blíží mezi prvními

4.2.2009

Pražská Fakultní nemocnice Motol začíná testovat nový monitorovací systém. A to v podstatně větším rozsahu než původně plánovala. Náramek s čipem si připnou jak pacienti, tak veškerý personál. Čipem hodlá vedení nemocnice monitorovat i drahé přístroje.

Praha (INT) Původní plán počítal s náramkovými čipy pro pacienty lůžkových oddělení. O změně rozhodnutí nemocnice dnes unikátně informoval on-line deník TÝDEN.CZ. Sama nemocnice tento svůj úmysl veřejně neprezentovala. Do dubna „načipuje" nemocnice celou jednu kliniku, a pokud se systém osvědčí, započne s monitorováním celé nemocnice.

K čemu všemu budou tyto náramkové čipy sloužit? „Jejich prvořadou funkcí bude monitorování a identifikace pacientů a personálu a lokace drahých přístrojů," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ vedoucí projektu Martin Voříšek. Nemocnice tak bude moci sledovat pohyb všech „očipovaných" osob a určit přesné místo, kde se v areálu nemocnice nacházejí. Čipování se nebude týkat pouze těch, co jdou do nemocnice na návštěvu nebo na vyšetření. A další funkce? „Dají se na ně zapsat malé objemy dat. U pacientů to může být jejich diagnóza, osobní údaje, u techniky například datum poslední revize," vysvětluje Voříšek.

Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .

Pořízení a fungování celého systému přijde nemocnici na nemalé peníze. Cena jednoho náramku přijde na asi 1300 Kč. Při pětitisícovém personálu, pěti tisících kusech drahé techniky a kapacitě dva a půl tisíce lůžek by nemocnice jenom za nákup náramků zaplatila šestnáct milionů korun. Celkové náklady by pak vzrostly ještě o dalších asi pět milionů korun.

S případnými negativními reakcemi ze strany pacientů nebo personálu si nemocnice hlavu neláme, protože jak také ujišťuje Voříšek: „Není to v rozporu s platnou legislativou". Kdo proti takovým metodám nemocnic protestuje je nezisková organizaci Iuridicum Remedium, která se specializuje na ochranu lidských práv. „Nemocnice takovým očipováním může porušit zákon o ochraně osobních údajů," rozčiluje se právník z Filip Pospíšil. Podle něj by vedení nemocnice ke svým postupům mělo mít mimořádné důvody, když vystavuje osobní údaje lidí možnému zneužití. „Zaměstnanci i pacienti by se měli bránit," uzavírá.

Podobné čipy jsou v nemocnicích známé jen na odděleních novorozenců, kdy napomáhají jejich identifikaci. Bezpečnost v nemocnicích má na starosti bezpečnostní služba a kamerový systém. Zvláštní čipové karty slouží k otevírání vybraných dveří. „Karty a náramky budou fungovat souběžně. Čipové náramky nezamezí pohybu nežádoucích osob po nemocnici, slouží k identifikaci osob," vysvětluje Voříšek.

Jedním z možných důvodů zpřísňování zabezpečení je test reportérů MF Dnes „Oblečte se jako lékař, můžete ukrást chorobopis i léky". Reportéři se v bílých pláštích s improvizovanými vizitkami dostali téměř kamkoliv a personál nemocnice jim přitom ochotně poskytoval všechny materiály pacientů.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu