PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Z české krajiny mizí polní ptáci, varují ornitologové


29.1.2009

V České republice dramaticky ubývá běžných druhů ptáků polní krajiny. Jejich pokles je téměř padesátiprocentní. Podle odborníků je tento úbytek katastrofální.

"Provádíme v České republice už desítky let monitorování ptáků a při té příležitosti se ukazuje, že některé druhy ubývají a některé druhy zase přibývají," sdělil předseda České ornitologické společnosti (ČSO) Pavel Vašák.

Proč tomu tak je, je podle Vašáka těžko vysvětlitelné. "V západní Evropě už tento úbytek byl pozorován v minulých desítkách let, kdežto u nás se pozastavil po roce 1989, kdy se začalo méně intenzivně obhospodařovat naše zemědělství," dodal Vašák. Pak zase úbytek běžných polních druhů, jako je skřivan polní nebo strnad luční, pokračoval.

Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .

"Na druhé straně máme ale druhy, jejichž početnost se nám podařilo díky ochraně přírody zvýšit. K nim patří chřástal polní nebo křepelka," řekl předseda ČSO. V současné době společnost eviduje 47 nových druhů ptáků, stav 18 druhů zůstal na stejné úrovni a u 29 druhů se zhoršil.

Statistika ukazuje, že Česko nevykazuje moc povzbudivé výsledky v ochraně vzácných a ohrožených druhů. Proto také ČSO považuje v průběhu českého předsednictví EU za důležitý cíl zastavení poklesu druhové rozmanitosti v zemích EU do roku 2010. "Už teď ale víme, že se to moc nepodaří," řekl Lukáš Viktora z ČSO.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu