PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Od středy se nevymluvíte, začne platit automatické doručování obsílek

29.6.2009

Od středy budou mít průšviháři, kteří se vyhýbají vyzvedávání soudních obsílek, smůlu. Pokud je pošťák během deseti dnů ani jednou nezastihne doma, hodí jim zásilku do schránky a úřady ji tím budou automaticky považovat za doručenou. Přečtěte si, jak ošetřit doručování před dlouhou dovolenou.

Změnu doručování upravuje novela občanského soudního řádu. Soudy a úřady si od ní slibují, že lidé už nebudou moci bojkotováním obálek s modrým pruhem brzdit soudní procesy nebo třeba exekuce.

Úřady navíc ušetří za poštovné, protože obsílky budou nově moci zasílat i v elektronické podobě.

poštovní schránka úplně chybí. V takovém případě se dopis vrátí zpět k odesílateli a ten ho vyvěsí na své úřední desce. I v tomto případě budou úřady považovat zásilku za doručenou.

Výjimku dostanou od úřadů jen lidé, kteří prokážou, že doporučený dopis nemohli vyzvednout, protože například leželi v nemocnici.

Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .

Na dovolenou schránku s sebou

Co tedy dělat v okamžiku, kdy člověk odjede na dovolenou a schránku nebude moci vybírat?

"Pokud se lidé nebudou delší dobu zdržovat na své doručovací adrese, měli by poště nahlásit adresu náhradní, kam pak pošta obsílku přepošle. Každý si ale také od 1. července může zřídit datovou schránku. Veškeré obsílky pak dostane elektronickou cestou," radí ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

Schránku je možné zdarma zřídit na stránkách ministerstva vnitra nebo na pobočkách Czech Point. Pokud si ji člověk pořídí, budou mu ještě do listopadu zároveň s elektronickými obsílkami chodit i ty papírové. Později už bude úřední zásilky dostávat jen elektronicky.

Lidé také mohou požádat radnici, aby měla v evidenci uvedenou i jinou doručovací adresu, než je jejich trvalé bydliště. To je výhodné hlavně pro ty, kterým majitel pronajatého bytu neumožní zapsat si v bytě trvalé bydliště.

Doposud platilo, že soud musí adresu za pomoci policie či sociálních pracovníků vypátrat sám. Hodně lidí tak protahovalo soudní řízení tím, že si obsílku nepřevzali a nevyzvednutá zásilka se po deseti dnech vracela zpět soudu. Podle soudců se na první pokus podařilo doručit jen necelou třetinu písemností.

Kam si nechat poslat dopis s pruhem

Trvalé bydliště - Pokud si nezřídíte datovou schránku nebo úřadům nenahlásíte přechodnou adresu, pošta vám automaticky doručí papírovou zásilku na adresu trvalého bydliště.

Zvlášť dohodnutá adresa - Je taková adresa, kterou nahlásíte poště v okamžiku, kdy budete vědět, že nebudete delší dobu moci vyzvedávat doporučené dopisy v místě trvalého bydliště. Například ve chvíli, kdy vyrazíte na dovolenou. Pošta vám pak obsílky bude doručovat třeba na chalupu.

Adresa pro doručování - Na obecním úřadě v místě trvalého bydliště si můžete nahlásit jakoukoli doručovací adresu odlišnou od místa trvalého bydliště, kam vám pošta bude posílat papírové zásilky. Takovou adresu upotřebíte v okamžiku, kdy bydlíte jinde než v místě svého trvalého bydliště.

Datová schránka - Datová schránka funguje jako elektronické úložiště. Slouží k přijímání a posílání úředních dopisů mezi lidmi, firmami a úřady a uživatelsky je podobná běžnému e-mailovému účtu. Oproti němu je ale mnohem lépe zabezpečená proti neoprávněnému vstupu. Stejně jako běžný e-mail je zdarma. O datovou schránku můžete zažádat na radnici, na stránkách ministerstva vnitra nebo na pobočkách Czech Point. Do tří dnů byste měli obdržet uživatelské jméno a heslo. Pro běžné lidi schránka nebude povinná, musí ji ale mít všechny firmy. Pokud si z datové schránky potřebujete vytisknout některý z doručených dopisů, můžete to udělat na pobočkách Czech Point, kde vám listinu zároveň úředně ověří.

Jiná e-mailová adresa - V okamžiku, kdy už jste se soudem v kontaktu a máte uznávaný elektronický podpis, můžete soudu nahlásit i vaši e-mailovou adresu. Doporučené dopisy vám budou chodit v elektronické podobě.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu