PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Nový podvod: Lupiči prolomili speciální ochranu bankomatu České spořitelny

26.11.2009

Česká spořitelna čelí dalšímu útoku tzv. skimmingu. I přes nainstalované antiskimovací zařízení se podvodníkům podařilo získat data karet a posléze i peníze více než desítky klientů.

Česká spořitelna čelí další úrovni útoku, který vede k podvodu s kartami, takzvanému skimingu.

Nejnovějším terčem tohoto způsobu podvodu, při kterém se zkopírují potřebné údaje z karty včetně PINu, se stal koncem minulého týdne bankomat před pobočkou spořitelny v Bryksově ulici v Praze na Černém Mostě.

Odhalené skimmovací zařízení na bankomatu na Černém Mostě nebudilo na první pohled žádné podezření. "Při zběžném pohledu to nebylo patrné. Kamerka byla nad klávesnici a čtečka údajů z karty byla na původním antiskimovacím nástavci, ale byla z podobného materiálu a ve stejné barvě," potvrdil ve čtvrtek HN Karel Kadlčák z České spořitelny.

Během krátké doby pak zmizely peníze z účtu více než deseti lidem, kteří si na něm vybírali hotovost. Přesnou částku, o kolik peněz klienti přišli, však odmítl sdělit.

Peníze mířily do Polska

"V sobotu dopoledne jeden klient odhalil skimmovací zařízení na tomto bankomatu a informoval nás o tom," řekl Kadlčák.Co je skimming?

Termínem „skimming“ označují kriminalisté způsob kopírování platebních karet pomocí speciálního snímacího zařízení, které pachatelé umísťují přímo na bankomaty peněžních ústavů. Zloději pak získají informace, díky kterým jsou schopni účet postiženého „vybílit“

Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .

"My jsme zároveň zjistili, že v Polsku už začalo docházet ke zneužití platebních karet, které byly použity při výběrem z toho bankomatu. Registrovali jsme více než deset případů zneužití. Poté jsme o víkendu a v pondělí začali s preventivní blokací řádově stovky karet, které na něm byly od pátku použity," doplnil.

Experti největší tuzemské banky zatím přesně neví, jak dlouho

skimmovací zařízení na tomto bankomatu podvodníci měli.

"Kdy bylo namontováno, v tuto chvíli nevíme, nemáme zatím kamerový záznam," uvedl Kadlčák. "Jsme ale přesvědčeni, že tam nebylo delší dobu než od pátku, protože podvodníci pracovali rychle - výběry na zfalšované karty se v Polsku objevily ve velmi krátké době," uvedl Kadlčák.

Podvodníci si vybrali frekventovaný bankomat, který je umístěný v blízkosti stanice metra. Podle Kadlčáka tam mezi ohroženými platebními kartami byly i karty dalších bank, nejen České spořitelny.

Již v půli září potvrdila HN instalaci skimmingových zařízení i Komerční banka. Tehdy se jednalo o bankomaty také v Praze v Havlíčkově ulici a na Staroměstském náměstí. Bezprostředně ohroženo bylo podle mluvčí Moniky Klucové ohroženo jen několil karet.

Antiskimovací nástavce zelené barvy na štěrbinu, do které klient vkládá kartu při výběru z bankomatu, začaly banky ve velkém před dvěma lety v reakci na růst tohoto typu podvodu.

Ačkoli banky stále zvyšují ochranu bankomatů před útoky podvodníků na data z karet a tedy i peníze, nový případ potvrzuje, že každá ochrana je překonatelná.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu