PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

NA TÉTO SITUACI KAŽDÝ MŮŽE VIDĚT, ŽE JAKÉKOLIV ČIPOVÉ TECHNOLOGIE NELZE ZABEZPEČIT BEZCHYBNĚ, ALE NAOPAK, VYSKYTUJÍ SE V NICH BĚŽNĚ CHYBY MENŠÍHO A VĚTŠÍHO ROZSAHU S RŮZNÝMI DŮSLEDKY, NĚKDY I FATÁLNÍMI, PRO VŠECHNY ZÚČASTNĚNÉ LIDI V DANÉM PASYSTÉMU OD JEŠTĚRŮ Z PEKEL

Německé karty přestaly fungovat, těžkou hlavu z toho mají i české banky

6.1.2010

Němci chtějí opravit desítky milionů karet pomocí změny softwaru na čipu. Pokud se to nezdaří, bude třeba karty vyměnit.

Tuzemské banky začínají řešit problém vadných německých platebních karet, aby je němečtí turisté mohli používat dál i v Česku. Kvůli chybě na čipech u bankovních karet EC vydaných společností MasterCard přestala fungovat až čtvrtina z celkového počtu asi 120 miliónů karet německých klientů. Podle informací iHNed.cz se však problém dotkl v menší míře i karet Visa.

Problém se netýká jen Německa, ale i dalších zemí. Podobně jako v Německu totiž kvůli vadnému čipu karet od 1. ledna nefungují karty ani v Česku na většině tuzemských bankomatů a problém se týká samozřejmě i dalších zemí. Postižení majitelé mohou mít problémy také při placení u obchodníků.

Podle mezinárodní asociace MasterCard, jejíž karty jsou problémem v Německu nejvíc zasaženy, německé banky intenzivně pracují na řešení problému. "Německé banky intenzivně řeší, zda oprava vadného čipu bude možná na dálku, prostřednictvím úpravy softwaru na kartě. Prostřednictvím tzv. skriptu by se 'vada' čipu karty opravila, přičemž skript by se nahrál při jejím vložení do bankomatu," vysvětlil Pavel Javorský, zástupce MasterCard v Česku.

Takzvané skripty se v platebních kartách používají podle odborníků běžně, jde o povel ke změně na čipu, posílaný z autorizačního centra. Tímto způsobem se například blokují platební karty.

Je ale otázka, jestli se tímto způsobem podaří opravit i současná vada na čipech německých karet. "Jinak by bylo nutné karty vyměnit, což by trvalo při optimistickém odhadu asi tak do dubna," dodává Javorský.

Dočasné řešení: Návrat k magnetickému proužku?

Mnohé banky v Německu uvažují, že pokud nevyřeší problém pomocí skriptu, naleznou dočasné řešení v tom, že po určitou dobu umožní v bankomatech a při placení v obchodech použít při transakcích jen magnetický proužek. A mezi tím by banky musely přichystat výměnu karet, což by je přišlo až na 240 milionů eur. Výměna jedné karty totiž stojí v průměru 5 až 8 eur.

Samostatné používání magnetického proužku je již v současnosti oproti čipové technologii méně bezpečné, neboť data z karty jsou náchylnější k útoku podvodníků. Německé banky by kvůli svým klientům musely jednat i se zahraničními bankovními domy o tom, zda by přechod na užívání magnetického proužku umožnily ve svých zemích, tedy i v Česku.

Do Česka ročně přijíždí přes jeden a půl miliónu německých turistů, což je každý čtvrtý cizinec z celkového množství, další statisíce Němců jezdí měsíčně nakupovat do pohraničí.

Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .

"Víme o tom, že německé banky se na nás obrátí, abychom jim pomohli situaci řešit. Během několika dní zjistíme, co by se dalo z naší strany dělat, a podle toho se rozhodneme, jak postupovat, až se svými návrhy přijdou. Zatím spíše připadá v úvahu, že bychom pro tento vybraný okruh karet umožnili placení přes magnetický proužek jen v obchodech. Na bankomatech to kvůli vyššímu riziku ze zneužití vidím jako problém," řekl iHNed.cz karetní expert UniCredit Bank František Jungr.

Transakce s kartou, které mají chybu na čipu, odmítá v Česku převážná část bankomatů, protože už jsou vybaveny čipovou technologií a banky v takovém případě samotné použití magnetického proužku právě kvůli obavám ze zneužití zakazují. Obdobně postupují i některé banky při placení u obchodníků.

"Zvážíme, co uděláme. Budeme se snažit být vstřícní, protože takový problém může nastat. Ale bude záležet na tom, jak to pro nás bude technicky a z hlediska nákladů schůdné. Zatímco u obchodníků povolujeme v tomto případě použití magnetického proužku, na bankomatech nám to mezinárodní karetní asociace z bezpečnostních důvodů zakazují," dodal Jungr.

Určitým řešením by bylo udělat dočasnou výjimku pro postižené německé majitele karet a umožnit jim výběry prostřednictvím magnetického proužku i na bankomatech," vysvětluje Karel Kadlčák, ředitel kartového centra České spořoitelny, která má v tuzemsku největší síť bankomatů a zaznamenala už vyšší počet odmítnutých transkcí na německé karty.

Češi se s kartami z tuzemska nemusí v Německu bát

Klienti českých bank se však nemusejí problémů při cestách do Německa bát. Tuzemské karty mají totiž novější typ používaných čipů než karty německé.

To potvrzuje i Javorský, podle nějž současné úpravy na bankomatech a platebních terminálech nebudou mít na Čechy v Německu žádný dopad.

"Německé bankomaty i obchodníci přijímají české karty bez problémů,"

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu